Cesur Yeni Medya
Çeviri
Nihan Yeğengil

ISBN
9789750520334

2. baskı - Temmuz 2018
455 sayfa


48,00 TL
38,40 TL

Cesur Yeni Medya

Teknolojiler ve Hayran Kültürü
Henry Jenkins

“Cesur Yeni Medya” Teknolojiler ve Hayran Kültürü, “Yıldız Savaşları”nın, Harry Potter’ın hayranlarının etkisinden bağımsız olmayan yeni medya gücünün toplumdaki karşılığını; din, eğitim, hukuk, siyaset ve reklamcılık alanlarındaki yansımalarını ortaya koyuyor.

Henry Jenkins yeni bir medya çağına girdiğimizi iddia ediyor. Bu yeni çağda, medya tüketicileri pasif halden aktif hale geçiyorlar. Kendi istedikleri programları, yine kendi seçtikleri yayın araçlarından izliyorlar, en sevdikleri filmleri yeniden çekiyorlar, romanları yorumlayıp kendi dünyalarında yeniden yaratıyorlar ve tüm bunları birbirleriyle haberleşerek, ortaklaşarak yapıyorlar. Gittikçe genişleyen iletişim seçenekleri sayesinde sahip oldukları güç, medya holdingleri ve stüdyo sahipleri tarafından göz ardı edilemiyor; aksine medya tüketicilerinin bu büyük güçleri, holdingleri ve stüdyoları “hayran”larla işbirliği yapmaya zorluyor. Jenkins’e göre, kimilerinin iddia ettiğinin aksine, eski medya yok olmuyor, yeni teknolojilerle işlevi ve statüsü değişiyor. “Cesur Yeni Medya” Teknolojiler ve Hayran Kültürü, “Yıldız Savaşları”nın, Harry Potter’ın hayranlarının etkisinden bağımsız olmayan yeni medya gücünün toplumdaki karşılığını; din, eğitim, hukuk, siyaset ve reklamcılık alanlarındaki yansımalarını ortaya koyuyor.Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Cesur Yeni Medya
Alt Başlık
Teknolojiler ve Hayran Kültürü
ISBN
9789750520334
Orijinal Adı
Convergence Culture. Where Old and New Media Collide
Yayın No
İletişim - 2368
Dizi No
Başvuru - 104
Alan
Medya-İletişim, Popüler Kültür, Sosyoloji
Sayfa Sayısı
455 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
372 gr
Baskı
2. baskı - Temmuz 2018 (1. baskı - Eylül 2016)
Yazar
Henry Jenkins
Çeviren
Nihan Yeğengil
Editör
Merve Öztürk
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Evrem Türköz
Dizin
Burçin Gönül
Cilt
Güven Mücellit
Baskı
Ayhan Matbaası

Henry Jenkins

MIT’de (Massachusetts Teknoloji Enstitüsü) Karşılaştırmalı Medya Çalışmaları Programı’nın kurucusu ve yöneticisidir. Medya ve popüler kültürün çeşitli yönleri üzerine birçok kitabın yazarı veya editörüdür. “Cesur Yeni Medya”: Teknolojiler ve Hayran Kültürü, 2007 Sinema ve Medya Çalışmaları Birliği Katherine Singer Kovacs Kitap Ödülü’nün sahibidir.