Teknopolis
ISBN
9789750527456

1. baskı - Ekim 2019
447 sayfa


52,00 TL
41,60 TL

Teknopolis

Akıllı Makineler, Dağınık Zihinler - İnternet, Yapay Zekâ ve Ütopyalar Üzerine Bir Kolaj Denemesi
Mustafa Arslantunalı

Yaşadığımız coğrafya sürekli değişiyor bir yandan da, büyük bir hızla: İnternetin, yapay zekâ uygulamalarının, dijital teknolojilerin gelişimi, ütopik umutlara ve distopik kaygılara yol açıyor. Bu kitap, denebilir ki, teknolojinin biçimlendirdiği dünya ile insanların özlemini çektiği, hayallerinde ya da kâbuslarında yaşattığı dünyaları aynı kefede tartmaya çalışan denemelerden oluşuyor.

Elinizdeki kitap, teknoloji hakkında.
Yani her şeye dair!
Teknolojinin insanı yarattığını iddia ediyorsanız, zaten her şey hakkında konuşmanız gerekir, öyle değil mi? Teknopolis de bunu yapıyor; akıllı telefonlar ve tabletlerden, yapay zekâdan, posthümanizmden, Charles Bovary’den, 12 Eylül’den ve 11 Eylül’den, Wikipedia’dan, faydasız bilgilerden, ütopyalardan ve oyundan, sayfalardaki portakal lekelerinden, dolaptaki cüceden, cyborglardan, ağustos böcekleri ve çekirgelerden bahsediyor.

Bir yönüyle okuma kılavuzu gibi: İnsan doğası ve teknoloji üzerine yazılmış onca metnin içinde dolaşırken elimizden tutuyor. Metinleri, fikirleri, soruları birbirine bağlıyor, yepyeni bir coğrafya kuruyor. İnternetin, yapay zekânın ve ütopyaların izini sürebileceğimiz bir yer hazırlıyor bizim için. Bunu yaparken eski ve bildik coğrafyaların, gürül gürül yanan bir sobanın başında kıvrılıp kitap okumaların, arkadaşlıkların, oyunların işaretlerini de yerleştiriyor. Ki hatırlayalım, hiçbir zaman sil baştan yepyeni bir coğrafyada değilizdir; internetin de, yapay zekânın da (ütopyaların zaten) gayet heyecanlı birer tarihleri vardır.

Yaşadığımız coğrafya sürekli değişiyor bir yandan da, büyük bir hızla: İnternetin, yapay zekâ uygulamalarının, dijital teknolojilerin gelişimi, ütopik umutlara ve distopik kaygılara yol açıyor. Elinizdeki kitap, denebilir ki, teknolojinin biçimlendirdiği dünya ile insanların özlemini çektiği, hayallerinde ya da kâbuslarında yaşattığı dünyaları aynı kefede tartmaya çalışan denemelerden oluşuyor.Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Teknopolis
Alt Başlık
Akıllı Makineler, Dağınık Zihinler - İnternet, Yapay Zekâ ve Ütopyalar Üzerine Bir Kolaj Denemesi
ISBN
9789750527456
Kapak
1998 yılında M.I.T. laboratuvarlarında Cynthia Breazeal tarafından geliştirilmiş, güçlü bilgisayarlara bağlı tek bir kafadan ibaret, çizgi film kahramanını andıran yüzü ve bebek sesiyle insanlarla duygusal etkileşime giren, dünyanın ilk sosyal/duygusal robotu Kismet (Kısmet).
Yayın No
İletişim - 2826
Dizi No
Bugünün Kitapları - 243
Alan
Popüler Kültür, Medya-İletişim
Sayfa Sayısı
447 sayfa
En
150 mm
Boy
215 mm
Baskı
1. baskı - Ekim 2019
Yazar
Mustafa Arslantunalı
Editör
Tanıl Bora
Yayına Hazırlayan
Aksu Bora
Kapak
Cihangir Aytuğ
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Remzi Abbas
Dizin
Berkay Üzüm
Cilt
Güven Mücellit
Baskı
Ayhan Matbaası

Mustafa Arslantunalı

1963 yılında Alpullu’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Mühendisliği bölümünü yarıda bırakarak geçtiği ODTÜ Sosyoloji’yi bitirdi. Bir süre bilgisayar programcısı olarak çalıştıktan sonra 1986’dan itibaren Bilişim, Sistem, Computerworld Monitör, PC World Türkiye, MacWorld Türkiye gibi bilgisayar dergilerinde yayın yönetmenliği ve danışmanlık yaptı, sürekli yazılar yazdı. Bunların dışında Argos, Arredemanto Dekorasyon, Defter, Ero Cinsellik Ansiklopedisi, FDE, Kedi Dergisi, Sosyalizm ve Toplumsal Mücadeleler Ansiklopedisi gibi yayınlarda yazıları yayımlandı. Bir süre Güneş gazetesinin haftalık eki P-Eki’nin bilim-teknoloji sayfasını hazırladı. 1995’ten itibaren Pusula Yayıncılık bünyesinde PC!, Bilgisayar Öğreniyorum gibi haftalık yayınların ve bilişim kitaplarının yayın yönetmenliğini yaptı; basılı yayınların dışında, multimedia, e-kitap platformu gibi elektronik ürünlerin tasarlanmasında ve geliştirilmesinde de çalıştı. 1997-2009 yılları arasında aylık (son yılında iki aylık) Virgül kitap ve eleştiri dergisinin yayın yönetmenliğini üstlendi, ayrıca Kanat Kitap ve Kanat Çocuk adı altında kitap dizilerini yönetti. İlk kitabı Ay Çöreği 1992 yılında yayımlanmıştır. [email protected]Mustafa Arslantunalı

Tüm Mustafa Arslantunalı kitaplarını görmek için tıklayınız.