Büro Yöneticiliği ve Yönetici Asistanlığı
ISBN
9789754709469

5. baskı - Mayıs 2016
200 sayfa


28,00 TL
22,40 TL

Büro Yöneticiliği ve Yönetici Asistanlığı

Çağdaş ve Bilimsel Sekreterlik
Gülbin Göral

Yönetim bilimciler, yönetim kavramını değişik açılardan tanımlamışlardır: “Yönetim, planlama, örgütlenme, tamamlama, denetleme yoluyla uygulanan bir liderliktir; yönetim bir karar alma sanatıdır.” Yönetimi bir bilim olarak ele alıp araştırmalar yapan bütün yazarlar ve bilim adamları, insan ruhunun karakteristikleriyle, endüstriyel verimliliği birlikte incelemişlerdir.

Yönetim bilimciler, yönetim kavramını değişik açılardan tanımlamışlardır: “Yönetim, planlama, örgütlenme, tamamlama, denetleme yoluyla uygulanan bir liderliktir; yönetim bir karar alma sanatıdır.” Yönetimi bir bilim olarak ele alıp araştırmalar yapan bütün yazarlar ve bilim adamları, insan ruhunun karakteristikleriyle, endüstriyel verimliliği birlikte incelemişlerdir. Günümüzün meslek tanımında “bilimsellik” var ise ve biz de sekreterliği bir meslek olarak kabul ediyorsak, bu durumda sekreterlik kavramının içeriğinde bilimsel nitelikler var demektir. Davranış bilimleri, teknik bilimler ve matematik bilimler bu mesleğin alt yapısını oluşturur.
İkibinli yıllarda sekreterlik mesleğinin önü açılmış ve içeriği kabuk değiştirmiştir. Günümüzde sekreter, ofisi bir yönetici kadar yönetebilmeli, bir arşiv uzmanı kadar şirket evrakının işleyişini ve dosyalanmasını gerçekleştirebilmeli, bir dilbilimci gibi ana dilini etkin bir biçimde kullanabilmeli ve bir teknik adam gibi büro makinelerini tanımalı, muhasebe ve hukuk konusunda yabancılık çekmemeli, ayrca ekonomi konusunda da bir bakış açısına sahip olabilmelidir. Sekreterliği bilimsel olarak ele alan ve uygulayan insan, yönetici asistanlığına adımını atmış olacak ve yöneticinin alternatifi olmaya da hak kazanacaktır. Gülbin Göral’ın bu kitabı, konunun profesyonelleri olmak isteyenlere gerekli temel bilgileri sağlıyor.
Kitabın Adı
Büro Yöneticiliği ve Yönetici Asistanlığı
Alt Başlık
Çağdaş ve Bilimsel Sekreterlik
ISBN
9789754709469
Yayın No
İletişim - 757
Dizi No
Başvuru - 17
Alan
İşletme
Sayfa Sayısı
200 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
161 gr
Baskı
5. baskı - Mayıs 2016 (1. baskı - Ekim 2001)
Yazar
Gülbin Göral
Dizi Yayın Yönetmeni
Mustafa Bayka
Yayın Danışmanı
Ahmet İnsel
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Kapak
Utku Lomlu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Metin Pınar
Baskı
Sena Ofset
Cilt
Sena Ofset

Gülbin Göral

İstanbul'da doğdu. 1968'de Ticaret ve Turizm yüksek Okulu Büro Yönetimi Bölümü'nü bitirdi. Çeşitli üniversitelerde İş Psikolojisi, Sekreterlik Bilgileri, Raporlama, Dosyalama, Stenografi gibi derslerin eğiticimliğinin yanı sıra üst düzey yöneticilere yönelik çok sayıda hizmetiçi eğitim semineri gerçekleştirdi. Bu konulardaki çalışma ve araştırmalarını sürdüren Göral'ın, yönetim ve insan ilişkileriyle ilgili çeşitli makaleleri ve 7 kitabı bulunuyor.