Sosyolojiye Çağrı
Çeviri
A. Erkan Koca

ISBN
9789750522109

2. baskı - Ağustos 2018
230 sayfa


32,00 TL
25,60 TL

Sosyolojiye Çağrı

Hümanist Bir Perspektif
Peter L. Berger

Sosyoloji hakkında onun önemli bir kuramcısının yaklaşımını yansıtan, meraklısına davetkâr yaklaşan, hem uzmanına hem “yeni başlayana” hitap etmeyi başaran bir kitap.

Sosyoloji, “amatörü” veya “heveslisi” çok olan bir sosyal bilim alanı... Herkes, “toplum” hakkında bir şeyler söylemeye kendini ehil hissedebilir. Sosyolojinin en önemli kuramcılarından Peter Berger, bu kitabında sosyoloji “amatörlerinin” hevesini kırmıyor – tam tersine. Kitap, başlığıyla bile, herkesi sosyolojiye, sosyoloji üzerine düşünmeye, sosyolojiyle ilgilenmeye davet ediyor. Berger, onu “hümanist bir disiplin” olarak adlandırmakla, sosyolojinin insana dair bütün ilgilerle, bütün meraklarla ilişkili olduğunu vurgulamak istiyor. Ona göre sosyoloji her şeyden önce – herkes için– bireysel bir uğraş, bir ilgi alanı… Heyecan verici bir entelektüel macera…


Berger sosyolojiyi aynı zamanda bir “bilinç türü”, bir bakış açısı olarak ele alıyor: “Toplumun içindeki insanı, insanın içindeki toplumu” görmeyi sağlayan bir bakış açısı... Kitabın bir kısmı da sosyolojinin etik anlamını ve ölçütlerini ele alıyor. Yazarın uzmanlık alanı olan din sosyolojisine ilişkin örnekler sadece bu bölümde değil bütün kitapta kendini hissettiriyor. Sosyoloji hakkında onun önemli bir kuramcısının yaklaşımını yansıtan, meraklısına davetkâr yaklaşan, hem uzmanına hem “yeni başlayana” hitap etmeyi başaran bir kitap.Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Sosyolojiye Çağrı
Alt Başlık
Hümanist Bir Perspektif
ISBN
9789750522109
Orijinal Adı
Invitation to Sociology: A Humanistic Perspective
Yayın No
İletişim - 2493
Dizi No
Başvuru - 108
Alan
Sosyoloji
Sayfa Sayısı
230 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
196 gr
Baskı
2. baskı - Ağustos 2018 (1. baskı - Temmuz 2017)
Yazar
Peter L. Berger
Çeviren
A. Erkan Koca
Editör
Tanıl Bora
Yayına Hazırlayan
Ozan Değer
Kapak
Suat Aysu
Kapak Fotoğrafı
cahilus
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Melis Oflas
Dizin
Berkay Üzüm
Cilt
Güven Mücellit
Baskı
Ayhan Matbaası

Peter L. Berger

1929 doğumlu, Avusturya kökenli Amerikalı sosyolog. Bilgi, din ve modernleşmenin sosyolojik teorisine ilişkin çalışmalarıyla bilindi. 1981’den 2017'ye dek Boston Üniversitesi’ndeydi. 27 Haziran 2017'de hayatını kaybetti. Türkçede yayımlanmış kitaplarından bazıları: Dinin Sosyal Gerçekliği (çev. Ali Coşkun, İnsan Yayınları, 1993), Gerçekliğin Sosyal İnşası (Thomas Luckmann ile birlikte; çev. Vefa Saygın Öğütle, Paradigma Yayınları, 2008), Melekler Hakkında Söylenti (çev. Ali Coşkun - Nebile Özmen, Rağbet Yayınları, 2012), Bir Küre Bin Küreselleşme (çev. Ayla Ortaç, Samuel Huntington’la beraber, Kitap Yayınevi, 2012), Kutsal Şemsiye - Dinin Sosyolojik Teorisinin Ana Unsurları (çev. Ali Coşkun, Rağbet Yayınları, 2015).