Batılı Gözler Altında
Çeviri
Mehmet Bakırcı, Ayşe Yunus

ISBN
9789750520242

1. baskı - Ağustos 2016
417 sayfa


33,50 TL
26,80 TL

Batılı Gözler Altında

Joseph Conrad

Batılı Gözler Altında, devrim öncesi Rusya’da kendini bir casusluk ağında bulan genç bir üniversite öğrencisinin hikâyesi.

Ayşe Yunus, Mehmet Bakırcı çevirisi,
Keith Carabine’nin önsözü ve
Morton Dauben Zabel’in sonsözüyle,
Yazar ve dönem kronolojisiyle,
Kitaba dair görsellerle.

Batılı Gözler Altında, devrim öncesi Rusya’da kendini bir casusluk ağında bulan genç bir üniversite öğrencisinin hikâyesi. Conrad, 20. yüzyıl başına damgasını vuran suikastları, siyasi baskıyı ve başkaldırıları işlediği bu başyapıtında, devrim öncesi St. Petersburg’dan, casuslarla dolu Cenevre bulvarlarına kadar uzanıyor. Çarlık bürokrasisinde kendine bir yer edinmek isteyen genç Razumov gibi sıradan kimselerin, dünyada yaşanan toplumsal ve siyasi sarsıntılarla nasıl yerle bir olduğunu anlatırken, Cenevre gibi kentlere sürülen sakıncalı siyasiler ve orada devlet adına casusluk yapanlar arasındaki ilişkinin doğasına da mercek tutuyor. Batılı Gözler Altında gibi siyasi romanlarıyla Conrad, çağdaş tarihe olan bakışımızı kökten etkilemiş, Graham Greene, John le Carré gibi türün en ünlü yazarlarına ilham kaynağı olmuştur.


“Kitapları derin kehanetlerle doludur. Sanki istese de kötü bir roman yazamayacak gibidir.”
VIRGINIA WOOLF

Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Batılı Gözler Altında
ISBN
9789750520242
Orijinal Adı
Under Western Eyes
Kapak
Vasily Surkov, “St. Petersburg Senato Meydanı’nda I. Petro Heykeli”, 1870
Yayın No
İletişim - 1254
Dizi No
İletişim Klasikleri - 103
Alan
Klasik Dünya Edebiyatı
Sayfa Sayısı
417 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
327 gr
Baskı
1. baskı - Ağustos 2016
Yazar
Joseph Conrad
Çeviren
Mehmet Bakırcı, Ayşe Yunus
Dizi Yayın Yönetmeni
Murat Belge
Yayına Hazırlayan
Güneş Akkor, Emrah Serdan
Önsözü Çeviren
Elif Uras Akhan
Önsöz
Keith Carabine
Sonsözü Çeviren
Elif Uras Akhan
Sonsöz
Morton Dauwen Zabel
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Gülcan Adar, Ümran Özbalcı
Cilt
Güven Mücellit
Baskı
Sena Ofset

Joseph Conrad

JOSEPH CONRAD ya da doğum adıyla Józef Teodor Konrad Korzeniowski, Rus yönetiminde Polonya’da çalkantılı olayların gölgesindeki bir dönemde, 3 Aralık 1857’de dünyaya geldi. Annesi ve babasınınki gibi milliyetçi faaliyetler Ruslar tarafından cezalandırılıyordu; her ikisi de Conrad daha çocukken hayatını kaybetti. Conrad’ı çocukluğundan itibaren dayısı Tadeusz Bobrowski büyüttü ve hayatı boyunca da onun için önemli bir insan oldu. Küçüklüğünden beri denizcilik hayalleri kuran Conrad, 1874 yılında Marsilya’da miçoluğa başladı; 1878 yılından itibaren İngiliz ticaret gemilerine katıldı. Denizcilik yıllarında edindiği tecrübeler edebiyatına yansımıştır. 1886 yılında İngiliz vatandaşlığını kabul eden ve usta denizcilik unvanını alan Conrad, yirmi yıl denizcilik yaptıktan sonra 1894’te emekli oldu; İngiltere’ye yerleşti ve tam zamanlı yazarlığa başladı. 1896 yılında Jessie George ile evlendi ve ilk romanı Almayer’s Folly’yi (Almayer’in Ahmaklığı) yazdı. Hemen bir yıl sonra Narcissus’un Zencisi geldi. Conrad’ın erken sayılabilecek döneminde birbiri ardına yazdığı büyük eserleri, İngiliz edebi modernizminde bir çığır açmıştır. Lord Jim (1900), Karanlığın Yüreği (1902), Nostromo (1904), Gizli Ajan (1907), Batılı Gözler Altında (1911) gibi romanlarda sergilediği ustalıkla dönemin İngiltere’sine aradığı taze kanı kazandırmış ve eleştirmenlerden takdir kazanmakta gecikmemişti; buna rağmen bugün başyapıtı olarak kabul edilen romanları ona o dönemde maddi başarı getirmemişti. Rahat yaşamaya ancak denizde geçen bir aşk romanı olan Chance’i (Talih, 1914) yayımladıktan sonra başladı. O yıl oğullarıyla birlikte memleketi Polonya’yı ziyaret etti. Conrad hayatı boyunca yazmayı sürdürdü; diğer eserlerinin arasında Gençlik (Youth, 1902), hayatından izler taşıyan The Mirror of the Sea (Denizin Aynası, 1906), The Secret Sharer, (Sırdaş, 1909), Zafer (1915), The Rescue, (Kurtarma, 1920) ve The Rover (Serüvenci, 1923) sayılabilir. 1923’te ziyaret ettiği Birleşik Devletler’de coşkuyla karşılanmış; ertesi yıl kraliyet tarafından şövalyeliğe layık görülmüş, fakat bu unvanı reddetmişti. 3 Ağustos 1924’te kalp krizi geçirdi ve öldü; Canterbury Mezarlığı’nın Katolikler için ayrılan kısmına defnedildi. Ölümünden sonraki yıllarda biraz itibar kaybetse de bu durum kısa sürede tersine döndü. James Joyce, Graham Greene, Virginia Woolf, Ernest Hemingway ve George Orwell gibi yazarlar Conrad’a borçlu olduklarını sıkça dile getirmektedirler. Edebiyatta modernist akımın öncülerinden kabul edilen yazar, bugün İngiliz ve dünya edebiyatının köşetaşlarından biridir.