Israel Potter
Çeviri
Ayşe Deniz Temiz

ISBN
9789750519109

1. baskı - Mart 2016
315 sayfa


29,50 TL
23,60 TL

Israel Potter

Sürgünde Elli Yıl
Herman Melville

Israel Potter Amerika tarihinin yol ayrımlarından olan Bağımsızlık Savaşı’nı tutsaklık, sürgün ve seyyahlık temalarıyla birleştiren bir başyapıt.

Ayşe Deniz Temiz çevirisi,
Bill Christophersen’in önsözü ve
romanın esin kaynağından bir alıntıyla,
Yazar ve dönem kronolojisiyle,
Kitaba dair görsellerle.

Israel Potter Amerika tarihinin yol ayrımlarından olan Bağımsızlık Savaşı’nı tutsaklık, sürgün ve seyyahlık temalarıyla birleştiren bir başyapıt.

Edebi maharetinin zirvesinde kaleme aldığı bu tarihî romanında Melville, Bağımsızlık Savaşı gazisi Israel Potter’ın bir hayalet yazar tarafından yazılan otobiyografisini esas alır. Roman kahramanının yıllar süren sürgün hayatının arka planında meşhur deniz muharebelerinin Melville’e özgü doğaçlama tasvirleri yer alır. Israel Potter’ın İngiltere ve Fransa’daki meşakkatli yolculuğu ve tarihî misyonu onu neredeyse mitik-kutsal bir figüre dönüştürürken bağımsızlık retoriği Eski Ahit’ten Yunan mitolojisine muhtelif göndermelerle örülür. Israel Potter, Batı medeniyetinin mirasının Amerikan Bağımsızlık Savaşı’nda yarattığı yeni mizaca ilişkin benzersiz bir anlatı.

“Melville, Israel Potter’da sıradan insanın ulaştığı zirveyi vurgular.”
RAY BROWNE

Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Israel Potter
Alt Başlık
Sürgünde Elli Yıl
ISBN
9789750519109
Orijinal Adı
Israel Potter - His Fifty Years of Exile
Kapak
August Matthias Hagen, “Dağlar”, 1835
Yayın No
İletişim - 2289
Dizi No
İletişim Klasikleri - 94
Alan
Klasik Dünya Edebiyatı
Sayfa Sayısı
315 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
267 gr
Baskı
1. baskı - Mart 2016
Yazar
Herman Melville
Çeviren
Ayşe Deniz Temiz
Dizi Yayın Yönetmeni
Murat Belge
Yayına Hazırlayan
Güneş Akkor, Emrah Serdan, Barış Özkul
Önsöz
Bill Christophersen
Önsözü Çeviren
Emrah Serdan
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Nazmi Cihan Beken
Baskı ve Cilt
Ayhan Matbaası

Herman Melville

1819 yılında, kalabalık bir tüccar ailesinin üçüncü çocuğu olarak New York’ta doğdu. Küçük yaşta geçirdiği kızıl hastalığı yüzünden, görme yetisinin önemli bir bölümünü kalıcı olarak kaybetti. New York’ta başladığı ilkokul eğitimine 1930’dan itibaren Albany’de devam etti. Melville on iki yaşındayken, babası önce iflas etti, sonra hayatını kaybetti. Annesi varlıklı akrabalarından aldığı yardımlarla ailenin geçimini sağlamaya çalıştı. Melville okulu bırakarak tarım işçiliği, banka memurluğu, öğretmenlik gibi işlerde çalışmaya başladı. 1838’de New York’ta bulunan Lansingburgh Akademisi’nde mühendislik öğrenimi gördü. Ertesi yıl New York’tan Liverpool’a giden bir ticaret gemisinde çalışmaya başladı. 1841’de bir balina avı gemisiyle sefere çıktı. Yolculuk sırasında gemiyi terk ederek Markiz Adaları’nda üç hafta boyunca Typee yerlileriyle yaşadı. 1843’te ABD donanmasına katıldı ve ertesi yıl Boston’a geldi. 1845’te, Typee: Polinezya Hayatına Bir Bakış adlı kitabını tamamladı. 1846 yılında yayımlanan eser büyük ilgi gördü. 1847’de yayımlanan Omoo’yla birlikte Melville, bir yazar ve bir maceracı olarak bir anda şöhret kazandı. 1847 yılında Elizabeth Shaw ile evlendi ve üç sene sonra, Massachussetts’ten bir çiftlik satın aldı. Burada geçirdiği yıllarda Redburn: His First Voyage (Redburn’ün İlk Seyahati) ve White-Jacket’ı (Beyaz Ceket) tamamladı, Mardi and the Voyage Thither’ın (Mardi ve Oraya Seyahat) büyük bir kısmını yazdı, aynı zamanda çeşitli dergilere makale, şiir ve kısa öyküler yazmaya başladı. 1849’da yayımlanan Mardi and the Voyage Thither okurları için büyük bir hayal kırıklığı oldu. 1851’de en çok bilinen romanı Moby Dick yayımlandı. Yazar bu eserini ortaya çıkarırken çok sıkı çalışmış olsa da, 1840’larda yakaladığı ilgiyi ve ünü tekrar kazanamadı. Moby Dick ya da ilk yayımlandığı zamanki ismiyle Beyaz Balina, ancak yazarın ölümünden otuz sene sonra başyapıt olarak değerlendirilerek birçok dile çevrilecekti. Melville bu tarihten itibaren yirmi yıl boyunca Pierre, ya da, Belirsizlikler (1852), Israel Potter (1855), The Piazza Tales (Piazza Öyküleri, 1856), The Confidence-Man (Sağlam Adam, 1857) adlı kitaplarını yayımladı. 1863’te New York’a taşındı. 1866’dan itibaren on dokuz sene boyunca New York rıhtımında gümrük müfettişi olarak çalıştıktan sonra 1885’te emekli oldu. 1891’de New York’taki evinde kalp krizi sonucu hayatını kaybetti ve New York Bronx’ta bulunan Woodlawn Mezarlığı’na defnedildi. Ölmeden önce üzerinde çalıştığı Billy Budd, 1924’te yayımlandı.