Türkiye Coğrafyası
Çeviri
Arzu Nilay Kocasu

ISBN
9789750518379

1. baskı - Ekim 2015
350 sayfa


48,00 TL
38,40 TL

Türkiye Coğrafyası

Stéphane De Tapia, Marcel Bazin

Marcel Bazin ve Stéphane de Tapia’dan, Türkiye’yi çok geniş kapsamda ve detaylı bir şekilde incelerken, aynı zamanda zihinlerde yer etmiş coğrafya kavramını da değiştirebilecek nitelikte bir çalışma.

Türkiye coğrafyası üzerine yazılmış bu kitap, klasik anlamda bir coğrafya kitabı değil. Ülkenin fiziki özelliklerinin yanı sıra beşeri coğrafyasını, toplumsal niteliklerini; Osmanlı İmparatorluğu’ndan cumhuriyete geçiş, askerî darbeler gibi Türkiye’nin ve bulunduğu coğrafyanın yapısını derinden etkileyen olaylarla birlikte geçirdiği ve geçirmeye devam ettiği tarihsel dönüşümleri de inceliyor. Göç, nüfus, istihdam, eğitim, sanayi, turizm, üretim, siyaset, ekonomi, din, iç çatışmalar gibi konuları ele alıyor, Türkiye’nin çok tartışılan “gelişimi” ile ilgili analizlerde bulunuyor.


Avrupa, Amerika Birleşik Devletleri ve Ortadoğu ile ilişkiler ve karşılıklı etkileşimler; Avrupa’nın –özellikle Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne girişi ile ilgili– ülkeye bakış açısı, Türkiye’nin bir Avrupa mı, yoksa Asya ülkesi mi olduğu ile ilgili bitmek bilmeyen tartışmalarla ilgili önemli sorular soruyor, cevaplar veriyor. Ülkenin jeopolitik konumu gereği gördüğü “köprü” görevinin gerçekten Türkiye’ye özgü olup olmadığını irdeliyor ve bu durumun kendisine sağladığı avantajlar ve dezavantajları bir bütün olarak ortaya koyuyor. Marcel Bazin ve Stéphane de Tapia’dan, Türkiye’yi çok geniş kapsamda ve detaylı bir şekilde incelerken, aynı zamanda zihinlerde yer etmiş coğrafya kavramını da değiştirebilecek nitelikte bir çalışma...Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Türkiye Coğrafyası
ISBN
9789750518379
Orijinal Adı
La Turquie. Géographie d’une puissance émergente
Yayın No
İletişim - 2221
Dizi No
Araştırma-İnceleme - 368
Alan
Antropoloji, Kentleşme, Çevre ve Ekoloji, Mimarlık, Tarih
Sayfa Sayısı
350 sayfa
En
170 mm
Boy
240 mm
Ağırlık
368 gr
Baskı
1. baskı - Ekim 2015
Yazar
Stéphane De Tapia, Marcel Bazin
Çeviren
Arzu Nilay Kocasu
Editör
Merve Öztürk
Kapak
Suat Aysu
Kapak Fotoğrafı
Serdar Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Dizin
Evrem Türköz
Düzelti
Evrem Türköz
Baskı ve Cilt
Sena Ofset