Türk Tiyatro Tarihi
ISBN
9789750502521

10. baskı - Mart 2019
208 sayfa


28,00 TL
22,40 TL
Başlangıcından 1983'e

Türk Tiyatro Tarihi

Metin And

Dans, hareket ve mimiklerle bir olayın, bir öykünün anlatılması insanlık tarihi kadar eskidir. Ama bu ögelerin sözle birleşmesi ve yapısal bir birlik kazanması Eski Yunan’da gerçekleşmiş ve tiyatro sanatı klasik çizgilerine kavuşmuştur. Metin And bu yapıtında Türk tiyatrosunun tarihini mercek altına alırken, zamanda ve mekânda birtakım sınırlamalara gittiğini ve yalnız Anadolu’ya yerleşen Türklerin tiyatrosunu ele aldığını özellikle belirtir.

Dans, hareket ve mimiklerle bir olayın, bir öykünün anlatılması insanlık tarihi kadar eskidir. Ama bu ögelerin sözle birleşmesi ve yapısal bir birlik kazanması Eski Yunan’da gerçekleşmiş ve tiyatro sanatı klasik çizgilerine kavuşmuştur. Metin And bu yapıtında Türk tiyatrosunun tarihini mercek altına alırken, zamanda ve mekânda birtakım sınırlamalara gittiğini ve yalnız Anadolu’ya yerleşen Türklerin tiyatrosunu ele aldığını özellikle belirtir. Yazar bu çalışmasında, “Geleneksel Türk Tiyatrosu” başlığı altında Köylü (Kız Kaçırma, Tarımsal Oyunlar, Çoban oyunları vb.) ve Halk Tiyatrosu (Hokkabaz, Meddah, Kukla, Karagöz vb.) geleneklerini ayrıntılı bir biçimde betimliyor. Batı etkisindeki Türk tiyatrosuna eğilerek, sırasıyla, Tanzimat, Meşrutiyet ve Cumhuriyet dönemlerinde sergilenen oyunları, erkek ve kadın sanatçıları, tiyatro mekânlarını, oyunlarda kullanılan dili, tiyatroyla ilgili yasaları ve genel olarak halkın ve yöneticilerin tiyatroya bakışlarını araştırıp yorumluyor.

Üst Başlık
Başlangıcından 1983'e
Kitabın Adı
Türk Tiyatro Tarihi
ISBN
9789750502521
Yayın No
İletişim - 1029
Dizi No
Başvuru - 37
Alan
Tarih, Sanat
Sayfa Sayısı
208 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
176 gr
Baskı
10. baskı - Mart 2019 (1. baskı - Eylül 2004)
Dizi Yayın Yönetmeni
Mustafa Bayka
Yayın Danışmanı
Ahmet İnsel
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Metin Pınar
Yazar
Metin And
Baskı
Sena Ofset
Cilt
Sena Ofset

Metin And

Meti̇n And (İstanbul, 1927) İ.Ü. Hukuk Fakültesi’ni bitirdi (1950). A.Ü. Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'nde doçent ve profesör olan (1980) And, aynı fakültede Tiyatro Bölümü Başkanlığı’na getirildi. Değişik yayın organlarında tiyatro eleştirileri de yazan And, tiyatro konusunda gerçekleştirilen çok sayıdaki bilimsel araştırma ve incelemenin sahibidir.