Neo-Klasik İktisat
Çeviri
Ertuğrul Tokdemir

ISBN
9789754701319

2. baskı - Kasım 1999
170 sayfa


Tükendi

Neo-Klasik İktisat

Bernard Guerrien

Günümüzün iktisat öğretimi ve araştırmalarında neo-klasik iktisat kuramı egemendir. Öyle ki Nobel iktisat ödüllerinin neredeyse tamamı neo-klasik akın içinde yer alan iktisatçılara verilmektedir.

Günümüzün iktisat öğretimi ve araştırmalarında neo-klasik iktisat kuramı egemendir. Öyle ki Nobel iktisat ödüllerinin neredeyse tamamı neo-klasik akın içinde yer alan iktisatçılara verilmektedir. Bununla birlikte bu iktisatçıların liberal (Hayek, Friedman, Stigler, Buchanan, Allais) ve müdahaleci ya da sosyaldemokrat (Samuelson, Arrow, Tobun, Modigliani, Solow vb.) olarak nitelenebilecek iki büyük gruba bölünmüş olduklarını unutmamak gerekir. Yine de her iki gruba bağlı iktisatçıların neo-klasik kuramın esasını oluşturan birçok düşünceyi (toplumun, bağımsız, özgür ve eşit bireylerden oluşan bir bütün şeklinde anlaşılması ve piyasanın bireylerin faaliyetleri arasında bir uyum sağlama aracı olarak belirleyici bir konumda bulunması gibi) paylaştığı görülür. Bu kitabın amacı matematikçi, hatta iktisatçı olmayan okuyuculara bir yandan neo-klasik iktisadın yapısını, tasarlanışını, tutarlılığını ve iç mantığını kavramalarında kolaylık sağlarken, öte yandan onun sınırlarını ve sorunlarını görmekte yardımcı olmaktır.
Kitabın Adı
Neo-Klasik İktisat
ISBN
9789754701319
Orijinal Adı
L'economie neo-classique
Yayın No
İletişim - 577
Dizi No
Başvuru - 7
Alan
Ekonomi
Sayfa Sayısı
170 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
147 gr
Baskı
2. baskı - Kasım 1999 (1. baskı - Ocak 1991)
Yazar
Bernard Guerrien
Çeviren
Ertuğrul Tokdemir
Dizi Yayın Yönetmeni
Mustafa Bayka
Yayın Danışmanı
Ahmet İnsel
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Kapak
Fatoş Gencosman
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Metin Pınar
Kapaktaki Görsel
Zhan Yen-Yuen
Cilt
Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı
Şefik Matbaası

Bernard Guerrien

1949’da doğdu. Paris Panthéon-Sorbonne Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde doçent olan Guerrien’in biri matematik diğeri iktisat konusunda iki doktorası var. Çalışmalarının ağırlık merkezini, neo-klasik iktisadın temel varsayımlarının sorgulanması oluşturuyor. Yazarın diğer yapıtları: Algèbre linéaire pour économistes (Economica, 1982, Paris), Initiation aux mathématiques en sciences économiques et sociales (Economica, 1987, Paris), Microéconomie et calcul économique (B. Nezeys ile birlikte, Economica, 1987, Paris), Concurrence, flexibilité et stabilité (Economica, 1989, Paris), Dictionnaire d’Analyse Economique (La Découverte, 1996).