Narsisizm, Ayartma ve İktidar
Çeviri
Deniz Cankoçak

ISBN
9789750525162

2. baskı - Kasım 2018
139 sayfa


24,00 TL
19,20 TL
Siyasette ve Toplumda

Narsisizm, Ayartma ve İktidar

Bärbel Wardetzki

Günümüzde medya ve internetin de tahrik ettiği sorunlu narsisizm, hayatın her alanında kendini gösterdiği gibi, politikaya da damgasını vuruyor. Kitabın odaklandığı mesele de, burası: politik narsisizm ve “güçlü lider” karizması etrafında gelişen popülizm. Faşizan bir popülizmin ve yabancı düşmanlığının dünyanın birçok yerinde güçlenmesinin, narsisizm “modasıyla” nasıl bağları var? “Güçlü adama” duyulan özlem, ne gibi narsistik özlem ve yaraları anlatıyor? Narsisistleri bu kadar çekici kılan nedir?

“Politik liderin ‘açık narsisist’ rolünü, memnuniyetsiz, incinmiş halkın da “ekhoist” [narsistin aşığı ve tamamlayıcısı] rolünü üstlenmesi… lideri yetersizlik duygularından kurtarır ve kendi ihtişamını tam anlamıyla yaşamasına imkân verir. O güçlü adam olduğu için, halk kendi sorumluluğunu ona aktarır, böylece kendi kararlarını vermek ve çaba harcamak zorunda kalmaz. İki tarafın da avantajı vardır. ‘Narsisist’ büyür, ‘ekhoist’ de onun arkasına saklanabilir ve onun başarılarından faydalanabilir.”

“Parlıyorum, cezbediyorum, etkiliyorum, korkutuyorum – o halde varım.” Narsisizm konusunda uzmanlaşmış psikiyatrist-yazar Bärbel Wardetzki’ye göre zamanımızın ruhunu özetleyen düstur, budur. Egoyu parlatmak uğruna her şeyin mübah görüldüğü, narsisistik özellikli bir dünyada yaşıyoruz. Aslında, “dozunda” narsisizm, her bireye lâzım, yazara göre. Ancak özdeğer duygusu abartılı bir hal aldığında, “zararlı, sağlıksız” bir narsisizmin alanına giriliyor. Günümüzde medya ve internetin de tahrik ettiği bu sorunlu narsisizm, hayatın her alanında kendini gösterdiği gibi, politikaya da damgasını vuruyor. Kitabın odaklandığı mesele de, burası: politik narsisizm ve “güçlü lider” karizması etrafında gelişen popülizm. Faşizan bir popülizmin ve yabancı düşmanlığının dünyanın birçok yerinde güçlenmesinin, narsisizm “modasıyla” nasıl bağları var? “Güçlü adama” duyulan özlem, ne gibi narsistik özlem ve yaraları anlatıyor? Narsisistleri bu kadar çekici kılan nedir?Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Üst Başlık
Siyasette ve Toplumda
Kitabın Adı
Narsisizm, Ayartma ve İktidar
ISBN
9789750525162
Orijinal Adı
Narzissmus, Verführung und Macht in Politik und Gesellschaft
Yayın No
İletişim - 2685
Dizi No
Politika - 180
Alan
Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
139 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
125 gr
Baskı
2. baskı - Kasım 2018 (1. baskı - Ekim 2018)
Yazar
Bärbel Wardetzki
Çeviren
Deniz Cankoçak
Editör
Tanıl Bora
Yayına Hazırlayan
Ozan Değer
Dizi Kapak Tasarımı
Utku Lomlu
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Remzi Abbas
Cilt
Güven Mücellit
Baskı
Sena Ofset

Bärbel Wardetzki

1962 doğumlu. Pedagoji ve psikoloji öğrenimi gördü, ardından Gestalt terapisinde uzmanlaştı. 1983’ten beri psikoterapi yapıyor. 1989’dan beri narsisizm meselesiyle meşguldür.
www.baerbel-wardetzki.de