Memleket Kitabevi
ISBN
9789750512735

1. baskı - Ekim 2013
309 sayfa


36,50 TL
29,20 TL

Memleket Kitabevi

Necati Mert

“Tansiyon aleti soranlar, pil soranlar gibi dikilirler kapıda –ellerinde dantel: ‘Dantele fotokopi çekiyor musunuz?’ (…) Dantelden fotokopi çekmediğimizi söyleriz mecburen… Kimi de sorar: ‘Kitap var mı?’ Döner, dükkâna, yerdeki, tezgâhtaki, raflardaki bütün kitaba ağır çekimle bakarız (ben bakarım), umarız (ben umarım) ki soran da bizimle (benimle) bakar, bakar da cümlesini düzeltir. Öyle olmaz. Duymadığımızı sanıp yeniden sorar çoğu: ‘Kitap var mı?’

 “Tansiyon aleti soranlar, pil soranlar gibi dikilirler kapıda –ellerinde dantel: ‘Dantele fotokopi çekiyor musunuz?’ (…) Dantelden fotokopi çekmediğimizi söyleriz mecburen… Kimi de sorar: ‘Kitap var mı?’ Döner, dükkâna, yerdeki, tezgâhtaki, raflardaki bütün kitaba ağır çekimle bakarız (ben bakarım), umarız (ben umarım) ki soran da bizimle (benimle) bakar, bakar da cümlesini düzeltir. Öyle olmaz. Duymadığımızı sanıp yeniden sorar çoğu: ‘Kitap var mı?’ Kafasında bir kitap vardır, aradığı odur; ilginçtir, bu soruyla onu sorduğundan da emindir müşteri. ‘Bunlar ne? Kitap değil mi?’ derim. ‘Böyle değil. Ders kitabı?’ Hangi ders? Kaçıncı sınıf? Yayınevi? Ne çok bilinmezi vardır bir kitabın. Böyle gelenden işe yarar cevap almamız kolay değildir. ‘Okul için’ derler, ‘Öğretmen istiyor’ derler, ‘Çocukların hepsinde varmış’ derler… ‘Sarı renkliymiş’.” 

 
Necati Mert, taşrada bir kitabevini yaşatma macerasını anlatıyor. Kitapçılık macerasının etrafında, taşra hayatını anlatıyor: Çek tahsildarını “komünist!” diye kovalayan kitapçıyı, dolandırıcıya para kaptıran dağıtımcıyı, müşterisi tarafından dövülen esnafı… Herhangi bir taşrayı değil, Adapazarı’nı, Adapazarı’nın yakın tarihini anlatıyor Necati Mert. Adapazarı mikro evreninde, 12 Mart döneminden günümüze, Türkiye’nin toplumsal ve politik değişim sürecini anlatıyor. Solculuğun ve sağcılığın değişimini… Sadece gündelik ve politik hikâyat değil ama… Memleket Kitabevi, Necati Mert’in kendi yazarlık serüveniyle iç içe, taşrada edebiyat ve düşünce uğraşının canlı resimlerini sunuyor.
 
 


Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Memleket Kitabevi
ISBN
9789750512735
Kapak
Gelişim Kitabevi’nin Petek Çarşısı şubesinin açılışında, 1979
Yayın No
İletişim - 1917
Dizi No
Memleket Kitapları - 23
Alan
Tarih
Sayfa Sayısı
309 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
255 gr
Baskı
1. baskı - Ekim 2013
Yazar
Necati Mert
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Editör
Tanıl Bora
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Remzi Abbas
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Necati Mert

1945 Adapazarı doğumlu. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. 1972 yılından beri öyküleri, denemeleri, eleştirileri yayımlanıyor. Kitapları: Gramofonlar, Radyolar, Teypler (öykü, 1979), Bir Bir Değilken(masal, 1979),Hindinin Biri (masal-öykü, 1980), Minnacık Bir Uçurum(öykü, 1994), Paytonun F’si (deneme, 1995), Geceye Uçurulan Güvercinler(öykü, 1996), Kapıdan İçeri Girmek(deneme, 1997), Büyük Düğün(oyun, 1998), Gönüller Küçüldü(öykü, 2002), Ömer Seyfettin: İslamcı, Milliyetçi ve Modernist Bir Yazar (inceleme-biyografi, 2004), Öykü Yazmak (inceleme, 2006).