ISBN
9789750510441
190 sayfa
Endüstriyelleşmiş topyekûn savaş, bilgi savaşı, kahramanlık sonrası savaş, fazilet savaşı, gösteri savaşı, postmodern savaş, medeniyetler savaşı, teröre karşı savaş, ağ savaşı… Yeni zamanlarda savaşın aldığı biçimler için önerilen kavramlar bunlar. Savaşların ve güvenlik politikalarının radikal dönüşümlerden geçtiği bir dönemdeyiz.

Endüstriyelleşmiş topyekûn savaş, bilgi savaşı, kahramanlık sonrası savaş, fazilet savaşı, gösteri savaşı, postmodern savaş, medeniyetler savaşı, teröre karşı savaş, ağ savaşı… Yeni zamanlarda savaşın aldığı biçimler için önerilen kavramlar bunlar. Savaşların ve güvenlik politikalarının radikal dönüşümlerden geçtiği bir dönemdeyiz. Savaş, hiçbir zaman sadece askerî bir mesele olmadı, toplumsal yapıların biçimlenmesinde, devlet ve ulus-devlet inşa süreçlerinde rol oynadı. Evren Balta Paker, günümüz dünyasında savaşın aldığı yeni biçimlerin çok yönlü bir politik analizini yapıyor.

Uluslararası düzenin tesisinde savaşlar nasıl bir rol oynuyor? “Küresel Güvenlik Doktrini”, “Teröre Karşı Savaş” gibi sihirli terimler, politikanın ve uluslararası müdahalenin çerçevesini nasıl çiziyor? İnsan haklarının bu çerçevedeki gerçek anlamı ne? Kitabın önemli başlıklarından biri de orduların dönüşümü ve yeni güvenlik endüstrisi. Bu endüstrinin ürettiği güvenlik ‘hizmeti’ ve bununla beraber sürekli yeniden ürettiği güvensizlik algısı, belki de bu meselenin kalbini oluşturuyor.

 

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu. ODTÜ Sosyoloji’de yüksek lisans yaptıktan sonra, Columbia Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde ikinci bir yüksek lisans yaptı. 2007 yılında City University of New York, The Graduate Center’da siyaset bilimi doktorasını tamamladı. Halen Özyeğin Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde öğretim üyesi. Türkiye’de Devlet, Ordu ve Güvenlik Siyaset (ed., İsmet Akça ile beraber, İstanbul Bilgi Üniversitesi, 2010); Küresel Güvenlik Kompleksi (İletişim Yayınları, 2012), Küresel Siyasete Giriş (ed., İletişim, 2014) ve Türkiye ve Rusya İlişkilerinde Değişen Dinamikler: Kuşku İle Komşuluk (ed., Gencer Özcan ve Burç Beşgül ile beraber) isimli kitapları bulunmaktadır.

Kitabın Adı Küresel Güvenlik Kompleksi
Alt Başlık Uluslararası Siyaset ve Güvenlik
ISBN 9789750510441
Kapak Turgut Yüksel, "Sodom'un 21. Yüzyılı"
Yayın No İletişim - 1749
Dizi Araştırma-İnceleme - 294
Alan Politika/Siyaset
Sayfa 190 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 162 gr
Baskı 2. baskı - Ağustos 2017 (1. baskı - Mayıs 2012)
Yazar Evren Balta
Editör Kerem Ünüvar, Tanıl Bora
Dizi Kapak Tasarımı Ümit Kıvanç
Kapak Özge Güven
Uygulama Nurgül Şimşek
Düzelti Cem Tüzün, Yonca Akcanlı
Dizin Ekrem Buğra Büte
Baskı ve Cilt Sena Ofset