Küresel Güvenlik Kompleksi
ISBN
9789750510441

2. baskı - Ağustos 2017
190 sayfa


27,00 TL
21,60 TL

Küresel Güvenlik Kompleksi

Uluslararası Siyaset ve Güvenlik
Evren Balta

Endüstriyelleşmiş topyekûn savaş, bilgi savaşı, kahramanlık sonrası savaş, fazilet savaşı, gösteri savaşı, postmodern savaş, medeniyetler savaşı, teröre karşı savaş, ağ savaşı… Yeni zamanlarda savaşın aldığı biçimler için önerilen kavramlar bunlar. Savaşların ve güvenlik politikalarının radikal dönüşümlerden geçtiği bir dönemdeyiz.

Endüstriyelleşmiş topyekûn savaş, bilgi savaşı, kahramanlık sonrası savaş, fazilet savaşı, gösteri savaşı, postmodern savaş, medeniyetler savaşı, teröre karşı savaş, ağ savaşı… Yeni zamanlarda savaşın aldığı biçimler için önerilen kavramlar bunlar. Savaşların ve güvenlik politikalarının radikal dönüşümlerden geçtiği bir dönemdeyiz. Savaş, hiçbir zaman sadece askerî bir mesele olmadı, toplumsal yapıların biçimlenmesinde, devlet ve ulus-devlet inşa süreçlerinde rol oynadı. Evren Balta Paker, günümüz dünyasında savaşın aldığı yeni biçimlerin çok yönlü bir politik analizini yapıyor.

Uluslararası düzenin tesisinde savaşlar nasıl bir rol oynuyor? “Küresel Güvenlik Doktrini”, “Teröre Karşı Savaş” gibi sihirli terimler, politikanın ve uluslararası müdahalenin çerçevesini nasıl çiziyor? İnsan haklarının bu çerçevedeki gerçek anlamı ne? Kitabın önemli başlıklarından biri de orduların dönüşümü ve yeni güvenlik endüstrisi. Bu endüstrinin ürettiği güvenlik ‘hizmeti’ ve bununla beraber sürekli yeniden ürettiği güvensizlik algısı, belki de bu meselenin kalbini oluşturuyor.

 Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Küresel Güvenlik Kompleksi
Alt Başlık
Uluslararası Siyaset ve Güvenlik
ISBN
9789750510441
Kapak
Turgut Yüksel, "Sodom'un 21. Yüzyılı"
Yayın No
İletişim - 1749
Dizi No
Araştırma-İnceleme - 294
Alan
Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
190 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
162 gr
Baskı
2. baskı - Ağustos 2017 (1. baskı - Mayıs 2012)
Yazar
Evren Balta
Editör
Kerem Ünüvar, Tanıl Bora
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Kapak
Özge Güven
Uygulama
Nurgül Şimşek
Düzelti
Cem Tüzün, Yonca Akcanlı
Dizin
Ekrem Buğra Büte
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Evren Balta

Lisans derecesini Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden aldı. Yüksek Lisansını ODTÜ Sosyoloji Bölümü’nde tamamladıktan sonra, Columbia Üniversitesi School of Internatioanl and Publis Affairs’de uluslararası ilişkiler alanında ikinci bir yüksek lisans yaptı. Doktorasını 2007 yılında CUNY-The Graduate Center’da “Rusya ve Türkiye’de Devlet Kapasitesi ve İç Çatışma” başlıklı doktora tezi ile siyaset bilimi alanında aldı. Yıldız Teknik Üniversitesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde çalışmaktadır. İsmet Akça ile birlikte derlediği Türkiye’de Devlet, Ordu ve Güvenlik Siyaset (İstanbul Bilgi Üniversitesi, 2010); Küresel Güvenlik Kompleksi (İletişim Yayınları, 2012), ve yine derlemiş olduğu Küresel Siyasete Giriş (İletişim, 2014) isimli kitapları bulunmaktadır.