Kanserde Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp (Bilimsel Yaklaşım)
ISBN
9789750503313

7. baskı - Mayıs 2008
192 sayfa


Tükendi

Kanserde Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp (Bilimsel Yaklaşım)

Prof. Dr. Erkan Topuz

Bilimsel tıpta gerçekleşen gelişmeler sonucunda, 1900’lü yılların başlarında ortalama 48 yıl olan insan ömrü günümüzde neredeyse iki katına yaklaştı. Özellikle son yıllarda, bilimsel tıbbın dışında kalan yaklaşımların popülaritesinde de gözle görülen bir artış fark edilmektedir.

Bilimsel tıpta gerçekleşen gelişmeler sonucunda, 1900’lü yılların başlarında ortalama 48 yıl olan insan ömrü günümüzde neredeyse iki katına yaklaştı. Özellikle son yıllarda, bilimsel tıbbın dışında kalan yaklaşımların popülaritesinde de gözle görülen bir artış fark edilmektedir. “Tamamlayıcı ve Alternatif Tedavi” olarak adlandırılan bu yaklaşımlar çoğu kez ciddi bir kavram kargaşasına yol açmaktadır. Oysa, “Tamamlayıcı Tedavi” geleneksel (bilimsel) tıbba destek amacıyla yapılan; “Alternatif Tedavi” ise, geleneksel tıp yerine yapılan kanıtlanmamış tedavilerdir.
Günümüzde, hastalara şifa verdiği iddiasındaki çok sayıda ürün değişik yöntemlerle pazarlanmaktadır. Özellikle, “kanserden korunma”ya yönelik özellikler taşıyan birçok bitki, “tedavi edici” nitelikler içeriyormuş gibi sunulmaktadır. Bunların yanı sıra bilimsel niteliklere sahip olmayan pek çok klinik de, “kanser tedavi merkezleri” adı altında faaliyet göstermektedir. Bu ürünlerin ve merkezlerin güvenilirlikleri bilimsel olarak sorgulanmaktadır.
İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü bünyesinde kurulan “Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp Danışma Birimi” uzun yıllardır bu alanda araştırma yapan ve hizmet veren, ülkenin önde gelen kurumlarından biridir. Enstitü Müdürü Prof. Dr. Erkan Topuz bir ilke imza attığı bu önemli çalışmasıyla, “Kanserde Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp” konusundaki birikimini, hekimler, hastalar ve okurlarıyla paylaşıyor.
Kitabın Adı
Kanserde Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp (Bilimsel Yaklaşım)
ISBN
9789750503313
Yayın No
İletişim - 1080
Dizi No
Dizi Dışı - 0
Alan
Sağlık
Sayfa Sayısı
192 sayfa
En
160 mm
Boy
230 mm
Ağırlık
343 gr
Baskı
7. baskı - Mayıs 2008 (1. baskı - Nisan 2005)
Editör
Mustafa Bayka
Kapak
Suat Aysu
Dizgi
Hasan Deniz, Nurgül Şimşek
Yazar
Prof. Dr. Erkan Topuz
Uygulama
Suat Aysu
Düzelti
Metin Pınar
Baskı
Sena Ofset
Cilt
Sena Ofset

Prof. Dr. Erkan Topuz

Prof. Dr. Erkan Topuz, 1946'da İstanbul Yeşilköy'de doğdu. Pertevniyal Lisesi'ni bitirdi. 1970'de İstanbul Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. 1975'te İç Hastalıkları İhtisasını tamamladı. Ardından Onkoloji dalından Viyana Kanser Enstitüsü, Amerika Birlerşik Devletleri John Hopkins'te çalıştı. 1982'de doçent, 1978'de profesör oldu. 1994'ten beri İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü müdürlüğü yapmaktadır. Onkoloji dalında editörlüğünü yaptığı ve belli bölümlerini yazdığı kitapların yanı sıra, 150'nin üzerinde yabancı ve yerli yayını vardır. Evli ve iki çocuk babasıdır.