Kahve ile Nargile
ISBN
9789754709285

1. baskı - Ekim 2001
115 sayfa


Tükendi

Kahve ile Nargile

Levent Kavas

Bir gün bu kopkoyu faşizmden sağ çıkarsam kendime ne söyleyeceğim? “Gördün mü bak, hepsi geçip gitti. ‘Hayır’ demedin, doğru, ama ‘Evet’ de demedin. Susmakla, direnişe katılmış bile sayılırsın. Üstelik belki de en onurlu, en etkili direniş biçimiydi seninki. Her yerde hep baskın olmak isteyen erki yok saymaktan daha güçlü bir karşı koyuş olabilir miydi?

Bir gün bu kopkoyu faşizmden sağ çıkarsam kendime ne söyleyeceğim?

“Gördün mü bak, hepsi geçip gitti. ‘Hayır’ demedin, doğru, ama ‘Evet’ de demedin. Susmakla, direnişe katılmış bile sayılırsın. Üstelik belki de en onurlu, en etkili direniş biçimiydi seninki. Her yerde hep baskın olmak isteyen erki yok saymaktan daha güçlü bir karşı koyuş olabilir miydi?” “Peki, düpedüz korktun. Canını sakınmak, çoluğunu çocuğunu esirgemek, ananı, babanı, kardeşini düşünmek zorundaydın. Geçinmek zorundaydın, onun için iyi geçindin, ne var?” “Sen sınıfının sıradan tepkileriyle davrandın. Bağışlanmasa da açıklanabilir bir durum.” “Yapayalnızdın. Seslendin ama işiten çıkmadı. Elinden başka ne gelirdi?” “Ayrıca hangi birine karşı koyacaktın? ‘Bir, iki, üç daha çok faşizm’den birine diklensen ensende öbürünün soluğu. Köşende sessizce oturup kazananla son oyununu oynayacağın günü beklemek en doğrusuydu.”

(…)

Yine de bir gün bu kopkoyu faşizmden sağ çıkarsam kendime okkalı bir sade kahve ile bir nargile söyleyeceğim.


Levent Kavas’ın ‘zehir’ gibi denemeleri… Faşizm, küreselleşme, sermayenin yeniden örgütlenmesi, demokrasi, irtica-laiklik, devlet vb. “günümüzün acil meseleleri” üstüne, aktüaliteyi kovalama telaşıyla değil, “tarih şuuru” ve düşünce disipliniyle, ama kahve ve nargileyi de elden bırakmadan yazılmış…

Kitabın Adı
Kahve ile Nargile
ISBN
9789754709285
Yayın No
İletişim - 751
Dizi No
Politika - 37
Alan
Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
115 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
96 gr
Baskı
1. baskı - Ekim 2001
Yazar
Levent Kavas
Kapak
Utku Lomlu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Serap Yeğen
Baskı
Sena Ofset
Cilt
Sena Ofset

Levent Kavas

Hacettepe Üniversitesi felsefe mezunu. ODTÜ felsefeden doktora derecesini aldı. Doğu Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde yardımcı doçent.