Gün Ortasında Karanlık
Çeviri
Pınar Kür

ISBN
9789754704044

6. baskı - Nisan 2017
255 sayfa


32,00 TL
25,60 TL

Gün Ortasında Karanlık

Arthur Koestler

Macar asıllı İngiliz romancı Arthur Koestler Gün Ortasında Karanlık’ta Stalin diktası altındaki 1930’lar Sovyetleri’ni anlatıyor.

Gün Ortasında Karanlık, hapishane edebiyatının dünya çapındaki en başarılı örneklerinden biri ve Arthur Koestler’in en çok okunan eseridir.

Macar asıllı İngiliz romancı Arthur Koestler Gün Ortasında Karanlık’ta Stalin diktası altındaki 1930’lar Sovyetleri’ni anlatıyor. Ülke ve kişi adı vermeden, belirli bir dönem anmadan, burada yaşanan siyasi çalkantıyı ele alıyor. Koestler, kahramanı Rubashov aracılığıyla iktidar-yetki ilişkisini sorgularken, “öznel iyi” aynı zamanda “nesnel iyi” de olabilir mi ve kişi, insanlık adına başkalarına kendi doğrularını dayatabilir mi gibi sorulara cevap arıyor. İspanya İç Savaşı sırasındaki mahkûmiyetinden ve hapishane anılarından yola çıkarak yazdığı bu romanda, yazar hapishane koğuşlarını, tecrit hücrelerini, sorgu odalarını canlı bir anlatımla aktarıyor.

“Gün Ortasında Karanlık, benzeri olmayan bir romandır, çünkü neredeyse hiçbir İngiliz yazar totalitarizmi içeriden görememiştir.”
George OrwellKitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Gün Ortasında Karanlık
ISBN
9789754704044
Orijinal Adı
Darkness at Noon
Kapak
Nikolai Yaroshenko, “Mahkûm”, 1878
Yayın No
İletişim - 545
Dizi No
Dünya Edebiyatı - 116
Alan
Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa Sayısı
255 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
225 gr
Baskı
6. baskı - Nisan 2017 (1. baskı - Kasım 2014)
Yazar
Arthur Koestler
Çeviren
Pınar Kür
Dizi Yayın Yönetmeni
Murat Belge
Yayına Hazırlayan
Bahar Siber, Güneş Akkor
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Merve Öztürk
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Arthur Koestler

1905'te Budapeşte'de doğan Arthur Koestler gazetecilik, yazarlık ve toplama kamplarında subaylık yaptı. Filistin'de çiftçilik yapan Koestler, Sovyetler Birliği'nin davetlesi olarak Orta Asya'yı dolaştı ve Paris'te Hitler ve Stalin karşıtı Almanca bir dergi çıkarttı. Savaşta İngiliz Enformasyon Bakanlığı ile işbirliği yaptı. Başlıca eserleri: İspanya'da Ölüm Güncesi, Toprağın Tortusu, Gece Hırsızları, Onüçüncü Kabile.