Tatar Çölü
Çeviri
Hülya Uğur Tanrıöver

ISBN
9789754701258

20. baskı - Mayıs 2019
232 sayfa


29,50 TL
23,60 TL

Tatar Çölü

Dino Buzzati

İtalyan edebiyatının köşe taşlarından Dino Buzzati’nin ilk romanı olan Tatar Çölü, modernist edebiyata yapılmış en önemli katkılardan biri.

İtalyan edebiyatının köşe taşlarından Dino Buzzati’nin ilk romanı olan Tatar Çölü, modernist edebiyata yapılmış en önemli katkılardan biri. Genç teğmen Giovanni Drogo, ilk görev yeri olarak Tatar Çölü’ndeki Bastiani Kalesi’ne tayin edilir. Uzun boylu kalmak istemediği bu sınır bölgesinde geçirdiği seneler ona, vaktiyle gözünde büyüttüğü zafer tutkusunun kofluğunu ve askerlik hayatının monotonluğunu öğretir.

“Yaşamı boyunca beklediği an” bir türlü gelmez. Zamanla “sesi, ihtiyar sesine dönüşür”, “bakışları çok yaşlı bir adamın bakışları gibi sarımtırak ve camdan bir görünüş alır”. Varoluşun anlamsızlığı, boylu boyunca serilir önüne. Gündelik hayatın durağan ritmi, alışkanlıkların uyuşturucu etkisi ruhunun derinliklerine işlerken Tatar Çölü’nün sadece kendisinin değil aynı zamanda insanlığın sınır bölgesi olduğunu anlar. Edebiyatta Beckett, Camus ve Kafka’nın başlattığı varoluşsal sorgulamaya karmaşık bir boyut katan, zengin bir anlatı Tatar Çölü.

“Tatar Çölü, sadece aklıyla hareket ettiğini düşünen insanlara meydan okumak gibi büyük bir riski göze alan, sıra dışı bir roman.”
Tim ParksKitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Tatar Çölü
ISBN
9789754701258
Orijinal Adı
Il Deserto dei Tartari
Kapak
John Martin, “Ay Işığı - Chepstow Kalesi”, 1815
Yayın No
İletişim - 134
Dizi No
Dünya Edebiyatı - 26
Alan
Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa Sayısı
232 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
205 gr
Baskı
20. baskı - Mayıs 2019 (1. baskı - Mart 2015)
Yazar
Dino Buzzati
Çeviren
Hülya Uğur Tanrıöver
Dizi Yayın Yönetmeni
Murat Belge
Yayına Hazırlayan
Şirin Etik
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Birhan Koçak
Cilt
Güven Mücellit
Baskı
Ayhan Matbaası

Dino Buzzati

1906’da İtalya’nın Belluno kentinde doğdu. Milano’da hukuk öğrenimi gördükten sonra Corriere della Sera gazetesine girerek çeşitli görevlerde çalıştı, sanat eleştirmenliği yaptı. İlk romanı 1933’de yayımlanan Barnabo della Montagne’dir (Dağların Barnabosu). Buzzati’nin karakteristiği sayılacak fantastik üslubun ilk habercisi ise 1935’de yayımlanan Il Seecreto del Bosco Vecchio’dur (İhtiyar Ormanın Gizemi). Gerçekliğin içine yerleştirdiği fantastik ögelerin bir öne çıkıp bir kaybolduğu romanlarının arasında en önemlileri Il Deserto del Tartai (Tatar Çölü, İletişim Yayınları) ve Un Amore’dir (Bir Aşk). Birçok oyun da yazmış olan Buzzati 1972’de Roma’da öldü.Dino Buzzati

Tüm Dino Buzzati kitaplarını görmek için tıklayınız.