Frankenstein
Çeviri
Serpil Çağlayan

ISBN
9789750521942

1. baskı - Haziran 2017
300 sayfa


29,00 TL
23,20 TL

Frankenstein

Mary Shelley

Sinemadan tiyatroya, popüler diziden karikatüre birçok modern sanat dalında bir arketip haline gelen Frankenstein 1818 tarihli ilk basımıyla Türkçede.

Serpil Çağlayan çevirisi,
Murat Belge’nin önsözü,
Walter Scott’ın sonsözleri,
Yazar ve dönem kronolojisi,
Kitaba dair görsellerle.


Doğanın ve yaşamın sırrına vakıf olduğunu düşünen genç bilim adamı Victor Frankenstein ceset parçalarından bir canavar yaratır. Victor’un denetiminden çıkan canavar sevgisizlikten ve kimsesizlikten yakınacak kadar “insanlaşır” ve yaratıcısından ona bir eş yaratmasını ister.


Victor’un bu noktadaki tercihi kendi yarattığı canavarla yüzleşmekten kaçınan bütün bir insanlığın trajedisine dönüşecektir. Sinemadan tiyatroya, popüler diziden karikatüre birçok modern sanat dalında bir arketip haline gelen Frankenstein 1818 tarihli ilk basımıyla Türkçede.


“Frankenstein’ın canavarı hâkim sınıflar için tüm insanların eşit olduğu düşüncesine razı gelmenin ne kadar güç olduğunu anlamamızı sağlar. Frankenstein’ın icadı kapitalist üretim sürecinin göz alıcı bir metaforudur.”
FRANCO MORETTIKitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Frankenstein
ISBN
9789750521942
Orijinal Adı
Frankenstein; or, The Modern Prometheus
Kapak
James Bertrand, “Ambroise Paré ve bir hastanın muayenesi”
Yayın No
İletişim - 2479
Dizi No
İletişim Klasikleri - 109
Alan
Klasik Dünya Edebiyatı
Sayfa Sayısı
300 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
257 gr
Baskı
1. baskı - Haziran 2017
Yazar
Mary Shelley
Çeviren
Serpil Çağlayan
Dizi Yayın Yönetmeni
Murat Belge
Yayına Hazırlayan
Barış Özkul, Emrah Serdan, Güneş Akkor
Önsöz
Murat Belge
Sonsöz
Walter Scott
Sonsözü Çeviren
Barış Özkul
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Büşra Bakan
Cilt
Güven Mücellit
Baskı
Sena Ofset

Mary Shelley

30 Ağustos 1797 tarihinde Londra’da dünyaya geldi. Uzun ve zorlu bir doğumun ertesinde, yazar ve kadın hakları savunucusu annesi Mary Wollstonecraft, lohusa hummasından hayatını kaybetti. Babası Siyasi Adalet Üzerine Bir İnceleme’nin (1793) yazarı William Godwin idi. Mary, ailesinin entelektüel çevresinde William Hazlitt, Charles Lamb, Samuel Taylor Coleridge gibi aydınların etrafında büyüdü. On altı yaşındayken o sırada evli olan şair Percy Bysshe Shelley ile sevgili oldu; beraber Avrupa’ya kaçtılar. Shelley’nin eşi Harriet’ın intiharından sonra, çift 1816 yılında evlendi. İlk kızları bir haftalıkken Venedik’te öldü. Daha sonra William adında bir oğulları olduysa da, o da 1819 yılında hayatını kaybetti. Mary Shelley, Cenevre Gölü kıyısındaki Villa Diodati’de kocası Percy, aile dostları Lord Byron ve üvey kardeşi Claire Clairmont ile tatil yaparken Frankenstein’ı yazmaya başladı. Shelley’nin babası Godwin’e adadığı roman, Percy Shelley’nin imzasız bir önsözüyle 1818 yılında yayımlandı. 1818 yılında Shelley ailesi İngiltere’den ayrılarak İtalya’ya taşındı; dört yıl sonra Percy, Livorno yakınlarındaki Spezia Gölü’nde boğuldu. Percy ile çocuklarından yalnızca biri, oğlu Percy Florence, yetişkin yaşa geldi. Shelley ilerleyen yıllarda Lodore (1835) ve Falkner (1837) romanlarını kaleme aldı; diğer eserlerinin arasında 14. yüzyılda geçen bir romans olan Valperga (1823) ve insan medeniyetinin sonunun geldiği 21. yüzyılı anlatan Son İnsan (1826) bulunur. Shelley ilerleyen yaşında romancılığı bırakıp, dergilere kısa yazılar yazarak mesleğini sürdürdü; Percy’nin hayatını yazmak istediyse de bu eseri tamamlamadı. Shelley 1851 yılında henüz elli üç yaşındayken, beyin tümöründen dolayı hayata gözlerini yumdu. Babası ve annesinin yanına, Bournemouth’a gömüldü. Frankenstein Shelley’nin ölümünden sonra ün kazanmaya devam etti ve modern tarihin en önemli korku mitlerinden biri haline geldi.