Felsefenin Kısa Tarihi
Çeviri
Mustafa Topal

ISBN
9789750511455

3. baskı - Mart 2017
398 sayfa


39,00 TL
31,20 TL

Felsefenin Kısa Tarihi

Robert C. Solomon, Kathleen M. Higgins

Bilim, sömürgecilik, devrimler, dünya savaşları, varoluşçuluk, postmodernizm, feminizm gibi birçok konuyu da atlamayarak günümüz dünyasıyla felsefenin bağlantısını inceleyen Felsefenin Kısa Tarihi, sunduğu geniş bakış açısıyla felsefeye ilgi duyan herkes için önemli bir çalışma.

Yaşamın günlük ayrıntılarında yer alan gizemlere, sahnenin gerisindeki güçlerin varlığına ilk ne zaman inanıldı? Dünyanın yaratılması hakkında akıl yürütmeye ilk ne zaman başlandı ve bunlar hangi terimlerle dile getirildi? Doğa “olguları”nın ötesine, spekülasyona, ruhsallığa, “merak etmeye” ne zaman geçildi? Bu inançlar ve akıl yürütmeler ne zaman Yunanların “felsefe” adını verdikleri disiplin içinde kökleşmeye başladı? Antik dünyanın sayısız tanrı ve tanrıçası nasıl tek bir Tanrı haline geldi? “Ötemizde” olanla ilgilenme ve bütünlüğe yönelik bu talebi kabul etme çabasının ne kadarı felsefedir? Neyi, ne kadar bilebiliriz?...

Robert C. Solomon ve Kathleen M. Higgins felsefi düşüncenin köklerini ve gelişimini kolay anlaşılır bir dille, kapsamlı şekilde ele alıyorlar. Üstelik çoklukla yapıldığı gibi sadece Batı merkezli bir odaktan hareket etmiyor, Doğu’yu da aynı şekilde inceliyorlar: Hinduizm, Budizm, Taoizm, Yahudilik, Hıristiyanlık, İslâm gibi büyük dinsel felsefelerin yanı sıra erken Yunan, Hint ve Çin filozofları ile onlardan önceki mitolojik gelenekleri işliyor; felsefe tarihini geniş tarihsel ve kültürel bağlamları içinde değerlendiriyorlar.

Bilim, sömürgecilik, devrimler, dünya savaşları, varoluşçuluk, postmodernizm, feminizm gibi birçok konuyu da atlamayarak günümüz dünyasıyla felsefenin bağlantısını inceleyen Felsefenin Kısa Tarihi, sunduğu geniş bakış açısıyla felsefeye ilgi duyan herkes için önemli bir çalışma.Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Felsefenin Kısa Tarihi
ISBN
9789750511455
Orijinal Adı
A Short History of Philosophy
Yayın No
İletişim - 1844
Dizi No
Başvuru - 71
Alan
Felsefe
Sayfa Sayısı
398 sayfa
En
150 mm
Boy
215 mm
Ağırlık
413 gr
Baskı
3. baskı - Mart 2017 (1. baskı - Şubat 2013)
Yazar
Robert C. Solomon, Kathleen M. Higgins
Çeviren
Mustafa Topal
Editör
Kıvanç Koçak, Cansen Mavituna
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Nurgül Şimşek
Düzelti
Oben Üçke
Dizin
Koray Löker
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Robert C. Solomon

1942'de doğan Solomon, Austin-Teksas Oniversitesi'nde felsefe profesörüydü. Eserlerindeki sade, rahat anlaşılır, herkesin kavrayabileceği düzeydeki üslubuyla dikkat çekti. Kırktan fazla felsefi kitaba imza atan yazar 2007 yılında hayatını kaybetti. Türkçedeki diğer kitapları: Adalet Tutkusu (Ayrıntı Yayınları, 2004), Ölüm ve Felsefe (Jeff Malpas'la birlikte, İthaki Yayınları, 2006).


Kathleen M. Higgins

1954'te doğdu. Özellikle kıta Avrupası felsefesi, Nietzsche, müzik felsefesi ve estetik üzerine çalışıyor. Austin-Teksas Oniversitesi'nde profesör olan Higgins'in, eşi Robert C. Solo-mon'la birlikte kaleme aldığı birçok kitabı var.