Faydacı Aklın Eleştirisi
Çeviri
Devrim Çetinkasap

ISBN
9789750504853

1. baskı - Mart 2007
182 sayfa


28,00 TL
22,40 TL

Faydacı Aklın Eleştirisi

Alain Caille

Kısa zamanda sosyoloji, antropoloji, iktisat, siyaset ve ahlâk felsefesindeki birçok çalışmayı etkileyen bu kitap, “Toplumsal Bilimlerde Faydacılık Karşıtı Hareket” girişiminin 1982’den beri yayımladığı dergide dile getirilen temel bir tezi özetliyor: Modern düşünün gelişiminin karşısındaki en önemli engel, ekonomizmdir. Günümüzde sorulan asli sorulara verilecek mümkün yanıtlar alanının sınırlarını ekonomizm çizer.

Kısa zamanda sosyoloji, antropoloji, iktisat, siyaset ve ahlâk felsefesindeki birçok çalışmayı etkileyen bu kitap, “Toplumsal Bilimlerde Faydacılık Karşıtı Hareket” girişiminin 1982’den beri yayımladığı dergide dile getirilen temel bir tezi özetliyor: Modern düşünün gelişiminin karşısındaki en önemli engel, ekonomizmdir. Günümüzde sorulan asli sorulara verilecek mümkün yanıtlar alanının sınırlarını ekonomizm çizer. Toplumsal tahayyülün kendini salt iktisat sorunsalı içinde tanımlamasını ekonomizm ve onun tamamlayıcısı olan faydacılık sağlar. 20. yüzyılın son çeyreği, düşün dünyasının ekonomizm içinde kaybolmasına ve toplumsal ilişkilerin piyasa içinde erimesine şahit oldu. İnsanın insanlığını reddeden, bunun yanında siyaseti iktisada, demokrasiyi de çıkara indirgeyen bu gidişata karşı durabilmek için faydacı zihniyetin eleştirisine acil ihtiyacımız var. Faydacı Aklın Eleştirisi, bu eleştirinin besleneceği kuramsal ve pratik kaynakların derli toplu bir sunumunu arayanlar için değerli bir elkitabı olacaktır.

Kitabın Adı
Faydacı Aklın Eleştirisi
ISBN
9789750504853
Yayın No
İletişim - 1214
Dizi No
Politika - 60
Alan
Felsefe, Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
182 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
156 gr
Baskı
1. baskı - Mart 2007
Yazar
Alain Caille
Çeviren
Devrim Çetinkasap
Editör
Ahmet İnsel
Dizi Kapak Tasarımı
Utku Lomlu
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hasan Deniz
Düzelti
Serap Yeğen
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Alain Caille

Paris-X-Nanterre Üniversite'nde sosyoloji profesörü ve CNRS'ye bağlı Demokrası Grubu'nun (GEODE) idarecisi. Aynı zamanda La Revue de MAUSS dergisinin de genel yönetmeni. Christian Lazzeri ve Michel Senellart ile b,rl,kte çıkardığı Le Bonheur et l'Utile. Hisoire raisonnee de la philosophie morale et la politique [La Decouverte, Paris, 2001] en önemli eserlerinden sayılır. Diğer eserleri: Antropologie du don. Le tiers paragigme, Desclee de Bouwer (Paris, 2000); La Demission des clercs. La crise des sciences sociales et l'oubli du politique (La Decouverte, Paris, 1993) ve Don, interet et desinteressement. Bourdieu, Mauss, Platon et quelques autres (La Decouverte/MAUSS, Paris, 1994).