Felsefe Tarihi - Cilt 2 - Modern Dünyanın Yaratılması
Çeviri
İsmail Yerguz

ISBN
9789750509933

3. baskı - Şubat 2017
389 sayfa


44,00 TL
35,20 TL

Felsefe Tarihi - Cilt 2 - Modern Dünyanın Yaratılması

Jacqueline Russ, François Ribes, Alain de Libera, Denis Kambouchner, France Farago, Anne Cheng, François Chenet, Claude Cals, Anne Baudart

Felsefe Tarihi serisi, Modern Dünyanın Yaratılması’yla devam ediyor. Ortaçağ’ın felsefi akımlarından yola çıkan bu cilt, Rönesans’la oluşan yeni dünya imajına, modernitenin yaratıcı düşüncelerine ve bugün genellikle “Klasik Çağ” olarak nitelenen döneme kadar uzanıyor.

Felsefe Tarihi serisi, Modern Dünyanın Yaratılması’yla devam ediyor. Ortaçağ’ın felsefi akımlarından yola çıkan bu cilt, Rönesans’la oluşan yeni dünya imajına, modernitenin yaratıcı düşüncelerine ve bugün genellikle “Klasik Çağ” olarak nitelenen döneme kadar uzanıyor. 

Jacqueline Russ yönetimindeki ekip, Batı’da dinin düşünce dünyası üzerindeki etkisinin yerini bilimsel ve felsefi bir devrime bıraktığı siyaset felsefesinin filizlendiği Rönesans’la birlikte modern düşünceye uzanan yolun en önemli duraklarını tanıtıyor. 

“Modern dünyanın yaratılması”na sahne olan bu uzun dönemde, Doğu’dan Batı’ya tüm düşünce sistemleri, birbirleriyle ilişki içinde ele alınıyor. Plotinus, Nikolaus von Kues, Albertus Magnus, Roger Bacon, Machiavelli, Montaigne, Descartes, Spinoza, Malebranche, Leibniz, Pascal, Hobbes, Locke gibi bu döneme damga vuran filozoflarla Hıristiyan, Yahudi, İslam, Hint ve Çin düşüncelerinden farklı akımlar ve isimler bir arada inceleniyor.

Farklı alanlardan pek çok uzmanın imzasını taşıyan, yalnızca felsefe değil, edebiyat, tarih ve siyaset bilimi alanlarına da hitap eden bir kaynak eser.Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Felsefe Tarihi - Cilt 2 - Modern Dünyanın Yaratılması
ISBN
9789750509933
Orijinal Adı
Histoire de la philosophie. 2. L'invention du monde moderne
Yayın No
İletişim - 1698
Dizi No
Başvuru - 65
Alan
Felsefe
Sayfa Sayısı
389 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
317 gr
Baskı
3. baskı - Şubat 2017 (1. baskı - Ocak 2012)
Yazar
Jacqueline Russ, François Ribes, Alain de Libera, Denis Kambouchner, France Farago, Anne Cheng, François Chenet, Claude Cals, Anne Baudart
Çeviren
İsmail Yerguz
Editör
Berna Akkıyal
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Burcu Tunakan
Dizin
Ulaş Dayı
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Jacqueline Russ

Fransız yazar ve felsefe profesörü. Etik felsefesi konusunda çalışmalar yapıyor. Felsefe alanında birçok eserin sahibidir. Düşüncenin Yolları (A. Colin), Çağdaş Düşüncenin Serüveni" (A. Colin), Çağdaş Etik Düşünce, Felsefede Yöntemler (A. Colin), Felsefe Sözlüğü (Bordas) ve İktidar Teorileri (Hachette) yayımladığı kitaplardan bazılarıdır.


François Ribes


Alain de Libera

1948 yılında Fransa'da doğan yazar özellikle ortaçağ felsefesi alanında uzmanlaşmıştır. 1997-2008 yılları arasında Cenevre Üniversitesi'nde profesörlük yapmıştır. 


Denis Kambouchner

26 Haziran 1953 doğumlu Fransız filozof, tarihçi.


France Farago

France Farago, Paris Lycée Chaptal’de felsefe profesörüdür. Antik düşünce akımları, felsefe tarihi ve politik düşünce akımları gibi alanlarda çok sayıda çalışmaya imza atmıştır. Comprendre Kierkegaard (Kierkegaard’ı Anlamak) La Justice (Adalet), Laiklik Örtülü Hoşgörü? (La Laϊcité: tolérance voileé) ve İrade (La Volonté) başlıklı kitaplar yazarın yayımladığı eserlerden bazılarıdır. Bunların dışında, yazarın bizzat yayımladığı ya da katkıda bulunduğu pek çok eser bulunmaktadır.


Anne Cheng

1955 Paris doğumlu Çinli sinolog.


François Chenet

Sorbonne, Karşılaştırmalı Felsefe ve Hint Felsefesi profesörü.


Claude Cals


Anne Baudart

Felsefe doçenti.Fransız Felsefe Kurumu (SFP) Genel Sekreteri, aynı zamanda Fransızca Felsefe Dernekleri Uluslararası Birliği (ASPLF) Başkan Yardımcısı.