Anoreksiya ve Bulimiya
Çeviri
Mercan Yurdakuler

ISBN
9789750525278

1. baskı - Kasım 2018
160 sayfa


26,50 TL
21,20 TL

Anoreksiya ve Bulimiya

Çocuğunuzu Nasıl Anlar ve Ona Nasıl Yardımcı Olursunuz?
Gérard Tixier, Clothilde Tourte

Psikiyatrist Gérard Tixier ile klinik psikolog Clothilde Tourte’un hazırladığı Anoreksiya ve Bulimiya, çocukları yeme bozukluğu tablosuyla karşılaşan ailelerin kafalarındaki soruları cevaplıyor. Yazarlar hastalığın kaynağı hakkında aydınlatıcı bilgilerin yanı sıra onu aşmanın ipuçlarını da veriyor. Yeme bozukluklarının sebep olduğu ve gündelik hayata yansıyan meseleleri çözebilmek için acil tavsiyelere ihtiyaç duyanlara…

Yeme bozuklukları, aileler için yıkıcı bir süreci, bir tür hapisliği temsil eder. Beslenmeyi tümüyle reddeden ya da tam tersine, buzdolabında ne var ne yoksa mideye indiren bir gençle burun buruna yaşamak ve günbegün çöküşüne şahit olmak, yakınları için derin bir üzüntü ve çaresizlik kaynağıdır.

Yeme bozuklukları, her yaşta insanı etkilese de, gençlerde daha sık ortaya çıkıyor. Bu durumun ergenlikte yaşanan bedensel, duygusal ve sosyal değişimlerle bağlantısı var mıdır? Olumlu ya da olumsuz benlik imgesinin bu süreçteki rolü nedir? Yeme bozuklukları sadece zenginlerde mi görülür? Medyanın ve popüler kültürün yücelttiği zayıflık ideali gençleri nasıl etkiliyor? Yeme bozuklukları genç kızlara mı özgüdür, yoksa erkekleri de etkiler mi? Anoreksiya ve bulimiyaya bağlı davranışlar nasıl fark edilir? Yeme bozuklukları ne gibi tıbbi sorunlara sebep olur? Ebeveynlerin tedavi sürecindeki rolü ne olmalıdır? Hangi aşamada profesyonel yardım alınmalıdır? Yeme bozuklukları ile kişinin yaşama sevinci arasında nasıl bir bağ vardır?

Psikiyatrist Gérard Tixier ile klinik psikolog Clothilde Tourte’un hazırladığı Anoreksiya ve Bulimiya, çocukları yeme bozukluğu tablosuyla karşılaşan ailelerin kafalarındaki soruları cevaplıyor. Yazarlar hastalığın kaynağı hakkında aydınlatıcı bilgilerin yanı sıra onu aşmanın ipuçlarını da veriyor. Yeme bozukluklarının sebep olduğu ve gündelik hayata yansıyan meseleleri çözebilmek için acil tavsiyelere ihtiyaç duyanlara…Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Anoreksiya ve Bulimiya
Alt Başlık
Çocuğunuzu Nasıl Anlar ve Ona Nasıl Yardımcı Olursunuz?
ISBN
9789750525278
Orijinal Adı
L'anorexie et la boulimie; Comprendre et aider votre enfant
Yayın No
İletişim - 2697
Dizi No
Psykhe - 29
Alan
Psikoloji
Sayfa Sayısı
160 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
138 gr
Baskı
1. baskı - Kasım 2018
Yazar
Gérard Tixier, Clothilde Tourte
Çeviren
Mercan Yurdakuler
Dizi Editörü
Bahar Siber
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Bahri Özcan
Cilt
Güven Mücellit
Baskı
Ayhan Matbaası

Gérard Tixier

Paris’te bulunan Henri Mondor Hastanesi’nde psikiyatrist, psikanalist ve çift terapisti olarak çalışıyor. Ergen sorunları, yalnız yaşayan ve ayrılık yaşamış kişiler özel ilgi alanına giriyor.


Clothilde Tourte

CLOTHILDE TOURTE yeme bozuklukları konusunda uzman klinik psikolog olarak çalışıyor ve 2009’dan beri koçluk hizmeti veriyor.