Vaterland Dosyası
Çeviri
Gülçin Wilhelm

ISBN
9789750526886

1. baskı - Haziran 2019
498 sayfa


46,00 TL
36,80 TL

Vaterland Dosyası

Volker Kutscher

Volker Kutscher, yaklaşmakta olan Nazi iktidarının karanlık atmosferi ile metropol hayatının çılgın eğlencesinin iç içeliğini çarpıcı bir şekilde sergiliyor.

Berlin’in gözde alışveriş merkezi Vaterland’da işlenen bir cinayeti kovuşturan Komiser Rath’ın yolu Doğu Almanya taşrasına uzanıyor. Naziler’in iktidarı ele geçirmesinin arifesinde, aydınlatılacak cinayetin üzerine milliyetçi bağnazlığın koyu sisi de çökmüş…

Bu polisiyenin iki “olay yeri” sahnesi var: İkinci Dünya Savaşı’nda yıkılana kadar Berlin’in eğlence ve tüketim tapınağı olan Vaterland Evi… Ve Prusya’nın doğusunda, Polonya sınırında bir küçük şehir, Treuburg. Volker Kutscher, yaklaşmakta olan Nazi iktidarının karanlık atmosferi ile metropol hayatının çılgın eğlencesinin iç içeliğini çarpıcı bir şekilde sergiliyor.

“Vahşi Doğu” deyimiyle anılacak kadar tekinsiz olan Doğu Prusya sahnesi ise dizinin bu kitabına özgü bir motif. Dar kafalı taşralılar, milliyetçi önyargılar, Nazizmin toplumsal tabanının hazin bir manzarasını çiziyor.

Hikâyenin entrikası, ormanın derinliklerinde yaşayan bir “meczup” ve alengirli bir kaçakçılık şebekesiyle dallanıp budaklanıyor.

“Kutscher, romanın geriliminin dramaturjisini hiç ihmal etmeden, dönemin tarihsel olaylarının yakasına yapışıyor.”

Frankfurter Allgemeine ZeitungKitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Vaterland Dosyası
ISBN
9789750526886
Orijinal Adı
Die Akte Vaterland
Kapak
Berlin Vaterland binası, 1930’lar
Yayın No
İletişim - 2776
Dizi No
Dünya Edebiyatı - 256
Sayfa Sayısı
498 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
409 gr
Baskı
1. baskı - Haziran 2019
Yazar
Volker Kutscher
Çeviren
Gülçin Wilhelm
Dizi Yayın Yönetmeni
Murat Belge
Editör
Tanıl Bora
Yayına Hazırlayan
Vanina Kutelas
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Nebiye Çavuş
Cilt
Güven Mücellit
Baskı
Ayhan Matbaası

Volker Kutscher

1962 doğumlu. Alman dili ve edebiyatı, felsefe ve tarih öğrenimi gördü. Gazetecilik yaptı. İlk polisiye romanını 1995’te Christian Schnalke’yle beraber yazdı, bunu biri yine aynı yazarla ortak olmak üzere iki roman daha izledi. Tanınmasını sağlayan, 2007’de çıkan Islak Balık oldu. Islak Balık (Cem Sey çevirisi) 2017’de, bu kitabın kahramanı Gereon Rath’ın ikinci vakasını ele alan Sessiz Ölüm (Gülçin Wilhelm çevirisi) 2018’de, üçüncü vaka Goldstein ise (Cem Sey çevirisi) 2019’da İletişim tarafından yayımlandı. Gereon Rath’ın “vakalarına” dayanarak çekilen Babylon Berlin adlı dizi, dünya çapında ün kazandı. Serbest yazar olarak Köln’de yaşıyor.