Suriye: Yıkıl Git, Diren Kal!
ISBN
9789750518522

6. baskı - Aralık 2016
470 sayfa


50,50 TL
40,40 TL
Alacakaranlıkta Ortadoğu

Suriye: Yıkıl Git, Diren Kal!

Fehim Taştekin

Suriye’de ne oldu? Deneyimli gazeteci Fehim Taştekin bu konuda verilebilecek cevapları, en zengin biçimde ortaya koyuyor.

Suriye 2011’den beri süregelen bir savaşla cehennemi soluyor. Şehirlerin yıkıldığı, yüz binlerce insanın öldüğü ya da yaralandığı, milyonlarca insanın yerinden yurdundan olduğu bir savaş. Muhaliflerin özgürlükler için başlattığı gösterilerin feci şekilde bastırıldığı, silahların ivedilikle devreye sokulduğu, öfkenin kısa sürede silahlı isyana dönüştüğü, çok geçmeden bölgesel ve küresel aktörlerin vekâlet savaşına giriştiği, ardından küresel cihat ağları ve Selefi grupların inisiyatifi ele geçirdiği kanlı bir süreç.


Sünni, Alevi, Şii ve Hıristiyan cemaatlerin; Arap, Kürt, Türkmen, Süryani, Ermeni, Keldani, Çeçen ve Çerkes halklarının bir arada yaşadığı Suriye’nin toplumsal fay hatları çatırdadı. Denklemlerden denklemlere savrulan, kaynakları IŞİD tarafından kullanılan, bölünme senaryolarına konu olan bir coğrafya artık Suriye... Bir tarafta Türkiye, Katar, Suudi Arabistan, ABD ve Avrupa ülkelerinin, diğer tarafta İran, Rusya, Irak ve Hizbullah’ın yer aldığı bir savaş düzeni; her savaş gibi pek çok diplomatik, siyasi ve iktisadi çıkar hesabını içinde barındıran bir şiddet sarmalı...


Suriye’de ne oldu? Deneyimli gazeteci Fehim Taştekin bu konuda verilebilecek cevapları, en zengin biçimde ortaya koyuyor.

Suriye: Yıkıl Git, Diren Kal, sadece Suriye’yle sınırlı olmayan, bölgenin tarihine ve toplumsal zeminine de vâkıf bir araştırmacının bilgisiyle ve bir gazetecinin ihmal edemeyeceği insan hikâyeleriyle kaleme alınmış, kapsamlı bir eser.

Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Üst Başlık
Alacakaranlıkta Ortadoğu
Kitabın Adı
Suriye: Yıkıl Git, Diren Kal!
ISBN
9789750518522
Kapak
Fehim Taştekin, “Halep çarşısı”, 2015
Yayın No
İletişim - 2236
Dizi No
Bugünün Kitapları - 192
Alan
Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
470 sayfa
En
150 mm
Boy
215 mm
Ağırlık
502 gr
Baskı
6. baskı - Aralık 2016 (1. baskı - Kasım 2015)
Yazar
Fehim Taştekin
Editör
Kerem Ünüvar
Kapak
Suat Aysu
Fotoğraflar
Fehim Taştekin
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Remzi Abbas
Dizin
Aybars Yanık
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Fehim Taştekin

1972’de Oltu’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldu. Marmara Üniversitesi Ortadoğu ve İslam Ülkeleri Enstitüsü’nde master programına katıldı, bitiremedi. Southampton’da Lewis School of English, Londra’da Evendine College’da İngilizce eğitimi gördü. Gazeteciliğe 1994’te başladı; muhabirlik, editörlük, yöneticilik ve köşe yazarlığı yaptı. Gazetecilik serüveni Yeni Şafak, Son Çağrı, Yeni Ufuk, tekrar Yeni Şafak, Tercüman, Radikal ve Hürriyet gazeteleriyle 2016’ya kadar devam etti. Kafkasya üzerine haber-analiz merkezi Ajans Kafkas’ın kurucu editörlüğünü yaptı. Kafkasya ile ilgili çalışmalarından dolayı Abhazya Devlet Başkanı Sergey Bagapş tarafından Üstün Hizmet Madalyası (Ahdz Apşa [Şeref Şan] Nişanı) ve Abhazya Cumhuriyeti vatandaşlığı ile onurlandırıldı. Uluslararası analiz sitesi Al Monitor’un yazarları arasında yer aldı. İMC TV’de dış politika programları yaptı. Suriye: Yıkıl Git, Diren Kal (İletişim Yayınları) başlıklı kitabı 2015’te yayımlandı. Evli: Akanda ve Hüdalfa’nın babası.Fehim Taştekin

Tüm Fehim Taştekin kitaplarını görmek için tıklayınız.