Sinemayı Seven Adam
ISBN
9789750521119

2. baskı - Nisan 2017
392 sayfa


46,00 TL
36,80 TL

Sinemayı Seven Adam

Mithat Alam, Umut Barış Dönmez (Söyleşi)

Sinemayı Seven Adam sadece bir insanın hikâyesini anlatmıyor; insanların yaptıkları “iyi” işlerle kendi hayatlarını olduğu kadar başkalarının hayatlarını da nasıl zenginleştirdiğini gösteriyor…

“Son senelerin en önemli Japon yönetmeni olarak kabul edilen Koreeda Hirokazu’nun ‘After Life’ diye bir filmi var. Bu film bence en iyi filmlerinden bir tanesi değil ama teması çok enteresan. Bence daha iyi yapılabilir ve bir başyapıt olabilirdi. Ölümden sonra kişiler araf olarak kabul edebileceğimiz bir yere geliyorlar. Ve orada herkese yanlarında götürebilecekleri tek bir hatırayı seçme hakkı veriliyor. Seçtikleri anıları artık sonsuza kadar onlarla olacak; onu hep hatırlayacaklar, bilecekler, yaşayacaklar.”

 

Sinemayı Seven Adam, Mithat Alam’ın şahsi hikâyesiyle beraber Boğaziçi Üniversitesi’nde kurduğu film merkezinin de hikâyesini, üstelik birinci ağızdan aktarıyor. Umut Barış Dönmez’in hazırladığı ve yürüttüğü söyleşiyle şekillenen kitapta, Mithat Alam sevmediği iş yaşamından kopup sevdiği sinemaya dair meşgalelere nasıl “bulaştığı”nı zevkle anlatıyor. Bir yandan filmler ve yönetmenler, oyuncular hakkında muazzam bir sohbete tanıklık ederken diğer yandan sinema tarihine, Mithat Alam Film Merkezi’nin kuruluşu ve gelişimine, Film Merkezi’nde yapılan işlere, Merkez’den yetişen sinemacılara uzanan kapsamlı bir dökümün sunulmasına da şahit oluyoruz.


Sinemayı Seven Adam sadece bir insanın hikâyesini anlatmıyor; insanların yaptıkları “iyi” işlerle kendi hayatlarını olduğu kadar başkalarının hayatlarını da nasıl zenginleştirdiğini gösteriyor…Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Sinemayı Seven Adam
ISBN
9789750521119
Yayın No
İletişim - 2399
Dizi No
Anı - 74
Alan
Çağdaş Türkiye Edebiyatı, Popüler Kültür, Sanat
Sayfa Sayısı
392 sayfa
En
150 mm
Boy
215 mm
Ağırlık
406 gr
Baskı
2. baskı - Nisan 2017 (1. baskı - Kasım 2016)
Anlatan
Mithat Alam
Söyleşi
Umut Barış Dönmez
Editör
Kerem Ünüvar
Dizi Kapak Tasarımı
Utku Lomlu
Kapak
Suat Aysu
Kapak Fotoğrafı
Ali Özlüer
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Burçin Gönül
Cilt
Güven Mücellit
Baskı
Sena Ofset