Yaşamaktan Soğumadan
ISBN
9789750521829

1. baskı - Mayıs 2017
223 sayfa


30,00 TL
24,00 TL

Yaşamaktan Soğumadan

Süleyman Talay

Batman’daki çocukluk yıllarından, 1980 sonrasının güçleşen geçim mücadelesine, canlı bir hayat var. Hayal kırıklıkları, hesaplaşmalar ve samimi bir muhasebe…

“Darbenin ardından, 1982’de, İstanbul’a yerleşmemden sonra, bazı tanıdıklarımdan uzak durmaya çalışmam yalnızca kendimi korumak için değildi. Onların güvenliğini de düşündüğüm için yaptım bunu. Üstelik aralarında benim durumumda olan birine seve seve yardım edecek kimseler de vardı. Öyle ya da böyle, bizden bir şekilde kaçmaya çalışanları fark ettiğimde, aç da olsam, dışarıda da kalsam, aramamaya gayret gösterdim. Asla onların peşinden gitmedim. Benzer şekilde, siyasi hayatımda da ne birinin ‘adamı’ oldum ne de kendime ‘adam’ aradım. ‘Adamcılık’ ahlâksızca olduğu kadar tehlikelidir de. Kendi dünyamızda da, kayırmacılığın, paslaşmaların, ayak oyunlarının, saman altından su yürütmelerin türlü örnekleriyle az karşılaşmadım.”


Kürt-ve-komünist olarak yaşanmış zorlu bir hayat: Batman’da ve Siirt’te İlerici Gençler Derneği ve Türkiye Komünist Partisi yöneticiliği, Moskova’da kısa süreli siyasi eğitim, hapishane tecrübesi, Türkiye Birleşik Komünist Partisi ve Sosyalist Birlik Partisi kuruluş çalışmaları, bu arada 90’larda Kürt illerinde hayat, Vedat Aydın’ın cenazesi… Sonra yerleşik komünizm anlayışının demokratik bir öz eleştirisi, yeni arayışlar ve Küyerel Düşünce Grubu faaliyeti… Sadece siyaset yok elbette Süleyman Talay’ın hikâyesinde. Batman’daki çocukluk yıllarından, 1980 sonrasının güçleşen geçim mücadelesine, canlı bir hayat var. Hayal kırıklıkları, hesaplaşmalar ve samimi bir muhasebe…Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Yaşamaktan Soğumadan
ISBN
9789750521829
Kapak
İstanbul, 1990. Serbest bırakılan TBKP tutuklularının kutlama yemeğinden
Yayın No
İletişim - 2468
Dizi No
Anı - 77
Alan
Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
223 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
191 gr
Baskı
1. baskı - Mayıs 2017
Yazar
Süleyman Talay
Editör
Tanıl Bora
Yayına Hazırlayan
Zeynep Berker
Dizi Kapak Tasarımı
Utku Lomlu
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Remzi Abbas
Cilt
Güven Mücellit
Baskı
Sena Ofset

Süleyman Talay

1958’de Batman’da dünyaya geldi. Açık Öğretim’de, İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nde okudu. 1970’lerde Batman Devrimci Liseliler Derneği’nin kuruluşunda yer aldı. Batman Şubesi’nin kurucu başkanlığını yaptığı İlerici Gençler Derneği’nin (İGD) Merkez Yönetim Kurulu yedek üyesi oldu. Batman ve Siirt’te Türkiye Komünist Partisi (TKP) adına yöneticilik görevleri üstlendi. 1980 yılının yaz aylarında kısa süre hapis yattı, 12 Eylül askerî darbesi olunca yaklaşık 9 yıl siyasi kaçak olarak yaşadı. TKP-TİP Birleşmesi ile oluşturulan TBKP’de ve Sosyalist Birlik Partisi (SBP) Kuruluş Çalışmaları Süreci’nde yer aldı. Küyerel Düşünce Grubu ve Küyerel Yayınları kurucularından biridir. Batman’da yaşıyor.