Osmanlı Vampirleri
ISBN
9789750524554

2. baskı - Ekim 2018
128 sayfa


21,50 TL
17,20 TL

Osmanlı Vampirleri

Söylenceler, Etkileşimler, Tepkiler
Salim Fikret Kırgi

Vampirlerle ilgili verilmiş fetvalara, vampirlerle ve doğaüstü varlıklarla ilgili yazılmış eserlere, seyahatnamelere de göz atarak Osmanlı Avrupası içerisindeki dinî-etnik toplulukların birbirleriyle etkileşimleri çerçevesinde vampir mitinin tarihine katkı sunan bir çalışma.

Salim Fikret Kırgi, sinemada, televizyonda, edebiyatta, popüler kültürde adeta bir fenomen olan “kurgusal vampir”in “folklorik” boyutuna bakıyor. Osmanlı Vampirleri “folklorik vampiri” çoğunlukla “Rum Ortodoks Kilisesi’ne bağlı Slav ve Grek toplulukların takip ettiği bir halk inanışı” olarak tanımlayan genel eğilimin göz ardı ettiği bir noktaya eğiliyor: Folklorik vampirin ortaya çıkış yeri olan coğrafyanın büyük bölümünün, fenomenin ilk meydana çıkıp tartışılmaya başlandığı 15.-18. yüzyıllar arasında Osmanlı İmparatorluğu’nun sınırları içerisinde olmasına.

Vampirlerle ilgili verilmiş fetvalara, vampirlerle ve doğaüstü varlıklarla ilgili yazılmış eserlere, seyahatnamelere de göz atarak Osmanlı Avrupası içerisindeki dinî-etnik toplulukların birbirleriyle etkileşimleri çerçevesinde vampir mitinin tarihine katkı sunan bir çalışma. “Osmanlı ulemasının vampir salgınlarıyla mücadele konusundaki görüşleri, mahkemelerin konuyla ilgili almış oldukları kararlar neydi? Vampir olduğuna inanılan Müslümanlar var mıydı ve -eğer öyleyse- onların cesetleri de kazıklanıp yakılıyor muydu? Müslüman Osmanlıların vampir farkındalığı ne koşullar altında şekillendi ve halk inanışının Batı Avrupa’da kazandığı tanınırlık sonrası ne yönde
gelişti?”
SALİM FİKRET KIRGİKitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Osmanlı Vampirleri
Alt Başlık
Söylenceler, Etkileşimler, Tepkiler
ISBN
9789750524554
Kapak
III. Murad’ın kızı Fatma Sultan’a hediye edilmek üzere Seyyid Muhammed bin Emir Hasan el-Suʿudî tarafından hazırlanan ve Nakkaş Osman tarafından nakşedildiği düşünülen Metali-u’s-saadet ve yenabi-ü’s-siyadet (1582) adlı kitapta “kâbus” denilen doğaüstü varlığı tasvir eden minyatür.
Yayın No
İletişim - 2654
Dizi No
Tarih - 134
Alan
Tarih
Sayfa Sayısı
128 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
113 gr
Baskı
2. baskı - Ekim 2018 (1. baskı - Ağustos 2018)
Yazar
Salim Fikret Kırgi
Editör
Kıvanç Koçak
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Hazal Bayat
Cilt
Güven Mücellit
Baskı
Sena Ofset

Salim Fikret Kırgi

İstanbul doğumlu. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde Sinema-Televizyon, İstanbul Şehir Üniversitesi’nde Tarih ve Edebiyat öğrenimi gördükten sonra Budapeşte Orta Avrupa Üniversitesi’nin Karşılaştırmalı Tarih Bölümü’nde Osmanlı toplumunda vampir inanışı hakkındaki teziyle yüksek lisans derecesi aldı.