Ölülerle Konuşmak
Çeviri
Ümran Özbalcı

ISBN
9789750519710

2. baskı - Nisan 2018
339 sayfa


39,00 TL
31,20 TL

Ölülerle Konuşmak

Shakespeare’den Joyce’a Tutunamayanlar’da Edebi Miras Meselesi
Meltem Gürle

Meltem Gürle doktora tezinden yola çıkarak hazırladığı bu kitapta, Oğuz Atay’ın, başyapıtı Tutunamayanlar’ı yazma serüvenine ışık tutuyor.

“Yazmak, her zaman geçmişle bir diyaloğa girmek anlamına gelir. Bir romancı, eserlerini ortaya çıkarırken kendini daha önceki yazarların ayak izlerini takip ederken bulur, ki bu biraz da ölülerle konuşmak gibi bir şeydir. Doğu’da yaşayan bir romancı ise, kendini yalnızca geçmişle değil, Batı ile de bir diyalog içinde bulur ister istemez. (...) Doğulu sanatçı, yaratma pratiğinde şu ikilemle karşı karşıyadır: Bir yandan kendine sadık kalmak ve özgün malzemesini mümkün olan en saf haliyle aktarmak ister, diğer yandan yalnızca kendinden önce söylenmiş sözlerin değil, bu sözlerin içinde yer aldığı Batılı formların da ağırlığını duyar üzerinde. Doğu’da yeni bir söz söylemek, belki de bu nedenle Batı’da olduğundan daha zordur.”

Meltem Gürle doktora tezinden yola çıkarak hazırladığı bu kitapta, Oğuz Atay’ın, başyapıtı Tutunamayanlar’ı yazma serüvenine ışık tutuyor. Gürle romanın ortaya çıkışına katkısı olan dünya edebiyatına ait metinlerin izini sürerken, yazarın bunları nasıl modernliğin diline ve mantığına dönüştürdüğünü gösteriyor.Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Ölülerle Konuşmak
Alt Başlık
Shakespeare’den Joyce’a Tutunamayanlar’da Edebi Miras Meselesi
ISBN
9789750519710
Yayın No
İletişim - 2311
Dizi No
Edebiyat Eleştirisi - 53
Alan
Edebiyat Eleştirisi ve Tarihi
Sayfa Sayısı
339 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
287 gr
Baskı
2. baskı - Nisan 2018 (1. baskı - Mayıs 2016)
Yazar
Meltem Gürle
Çeviren
Ümran Özbalcı
Editör
Bahar Siber
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Gözde Kio
Cilt
Güven Mücellit
Baskı
Sena Ofset

Meltem Gürle

1966 yılında Almanya’da doğdu. Felsefe ve edebiyat eğitimi aldı. İlgi alanları 19. yüzyıl Alman felsefesi, modernizm ve modernlik, roman teorisi, James Joyce ve Cumhuriyet sonrası Türk romanıdır. Oğuz Atay’ın Tutunamayanlar romanını konu alan Ölülerle Konuşmak (İletişim Yayınları, 2016) adlı bir incelemesi, gündelik hayat ve edebiyatla ilgili yazılardan oluşan Kırmızı Kazak (Can Yayınları, 2016) adlı bir deneme kitabı ve Türk romanı ile ilgili çok sayıda makalesi vardır. Halen Marie Skłodowska-Curie Araştırma bursiyeri olarak Trinity College Dublin’de karşılaştırmalı roman konusunda araştırmalarını sürdürüyor.Meltem Gürle

Tüm Meltem Gürle kitaplarını görmek için tıklayınız.