"Korkuyu Beklerken" Gelenler
ISBN
9789750509575

3. baskı - Mart 2018
271 sayfa


34,00 TL
27,20 TL

"Korkuyu Beklerken" Gelenler

Oğuz Atay Öyküleri Üzerine Yazılar
Hilmi Tezgör (Der.)

Oğuz Atay’ın Türk edebiyatının bir klasiği haline geldiği aşikâr. Yazarın adı bu kadar anılırken, eserlerine bu kadar gönderme yapılırken, karakterleri neredeyse meşhur birer isim haline gelmişken Atay’ın öykücülüğü üzerinde yeterince durulmadığı ve hatta öykülerinin ihmal edildiği düşüncesiyle gerçekleşen bir sempozyumun ürünü “Korkuyu Beklerken” Gelenler.

Oğuz Atay’ın Türk edebiyatının bir klasiği haline geldiği aşikâr. Yazarın adı bu kadar anılırken, eserlerine bu kadar gönderme yapılırken, karakterleri neredeyse meşhur birer isim haline gelmişken Atay’ın öykücülüğü üzerinde yeterince durulmadığı ve hatta öykülerinin ihmal edildiği düşüncesiyle gerçekleşen bir sempozyumun ürünü “Korkuyu Beklerken” Gelenler. Hilmi Tezgör’ün derlediği bu kitap, 2010 yılında Yeditepe Üniversitesi’nde gerçekleşen “Oğuz Atay’ın Sekiz Öyküsü için Sempozyum”da sunulan makalelerin yanı sıra Oğuz Atay öyküleri üzerine yazılmış ve daha önce yayımlanmış ya da hiç gün ışığına çıkmamış metinlerden oluşan bir seçki sunuyor.

 Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.

Kitapta yer alan bölümler
Yabancılaşma, Aydın Eleştirisi ve İroni: Oğuz Atay Öyküleri
Oğuz Atay Öyküsünde Birey: Notlar, Sorular
Oğuz Atay’ın Öykülerinde ‘Susku’ İzleği
Modern Bir Mesih: Beyaz Mantolu Adam
‘Beyaz Mantolu Adam’da Beden Temsilinin Sorgulanması
Bir Film, Bir Hikâye: Beyaz Mantolu Adam
‘Unutulan’ Üzerine
Uzak, Karanlık ve Tozlu Bir Kelime Seçti: ‘Unutulan’
Oğuz Atay’da ‘Korkuyu Beklerken’ Gelenler
‘Korkuyu Beklerken’: Bir Varoluş Krizi
Roman Karakterleri Üzerinden Toplumsalın Eleştirisinde- Karakterleri- Kurucu İmge Olarak Korku, Yalnızlık ve Yabancılaşma
‘Bir Mektup’, İki Parti ve Üç Kayıp
Türkçenin (Parantez İçindeki) Delisi
Oğuz Atay’ın ‘Tahta At’ Öyküsü ve Erkeklikler
Oğuz Atay’ın ‘Babama Mektup’una Psikanalitik Bir Yaklaşım
Göstergelerin İçini Oyan Bir Öykü
Anlaşılmamak Kabus, Anlaşılmaksa Bir Düş
Kitabın Adı
"Korkuyu Beklerken" Gelenler
Alt Başlık
Oğuz Atay Öyküleri Üzerine Yazılar
ISBN
9789750509575
Yayın No
İletişim - 1663
Dizi No
Edebiyat Eleştirisi - 20
Alan
Edebiyat Eleştirisi ve Tarihi
Sayfa Sayısı
271 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
226 gr
Baskı
3. baskı - Mart 2018 (1. baskı - Ekim 2011)
Derleyen
Hilmi Tezgör
Editör
Belce Ünüvar, Müge Karahan
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Dalya Behar
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Hilmi Tezgör

1968’de İstanbul’da doğdu. Avusturya Lisesi’nde okudu. Dergicilik, yayınevi editörlüğü ve müzik yazarlığı yaptı. Yüksek lisansını Boğaziçi, doktorasını İstanbul Üniversitesi’nde tamamladı. 1992’den bugüne çeşitli dergi, gazete ve antolojilerde şiirleri, şiir ve şarkı sözü çevirileri, edebiyat ve müzik konulu yazıları yayımlanıyor. 1995’te kurulduğundan beri Açık Radyo'da Vertigo isimli müzik programını hazırlıyor. Yeditepe ve Sabancı Üniversitelerinin ardından öğretim üyeliğini Almanya’da, Duisburg-Essen Üniversitesi’nde sürdürüyor. Modern Türk Edebiyatı, Modern Türk Şiiri, Edebiyat Kuramları, Karşılaştırmalı Edebiyat ve Popüler Müzik-Edebiyat İlişkisi alanında dersler veriyor, çalışmalar yapıyor.

Kitapları: Geçişli Fiiller  (Şiir- Altıkırkbeş, 2003), Şarkıdaki Şiir: 20. Yüzyılda Popüler Müziğin Edebi Yüzü (İletişim Yayınları, 2012), “Bin Atlı Akınlarda Çocuklar”: Ortaokul Türkçe Ders Kitaplarında Şiir (1929-2005) (İletişim Yayınları, 2013)

Çeviri şiir kitapları: Hermann Hesse / Seçilmiş Şiirler (Altıkırkbeş, 1994), Erich Fried / 41 Aşk Şiiri (İyi Şeyler, 1998), Karl Krolow / Dünyanın İşaretleri (Yapı Kredi Yayınları, 1999), Konrad Bayer / Kuşların Yüzeyi (Encore Yayınları, 2014)

Derleme kitabı: “Korkuyu Beklerken” Gelenler: Oğuz Atay Öyküleri Üzerine Yazılar (İletişim Yayınları, 2011).