Nöbetleşe Yoksulluk
ISBN
9789754709018

11. baskı - Ocak 2018
368 sayfa


40,50 TL
32,40 TL

Nöbetleşe Yoksulluk

Gecekondulaşma ve Kent Yoksulları: Sultanbeyli Örneği
Oğuz Işık, M. Melih Pınarcıoğlu

Yoksulluk gerçeği, son yıllarda Türkiye’de derinleşiyor, boyutlanıyor, çeşitleniyor. Buna karşılık, görünmezleştiriliyor da... Yirmi otuz yıl öncesinde daha çok bir “acıma” nesnesi olan yoksulluk, şimdi daha çok bir dışlama, korku, hatta nefret nesnesi! Yoksul mahalleleri, yoksulluk imgesi, tekinsiz bir “varoş” terimiyle ürkünçleştiriliyor.

Yoksulluk gerçeği, son yıllarda Türkiye’de derinleşiyor, boyutlanıyor, çeşitleniyor. Buna karşılık, görünmezleştiriliyor da... Yirmi otuz yıl öncesinde daha çok bir “acıma” nesnesi olan yoksulluk, şimdi daha çok bir dışlama, korku, hatta nefret nesnesi! Yoksul mahalleleri, yoksulluk imgesi, tekinsiz bir “varoş” terimiyle ürkünçleştiriliyor... Bu korkuyu büyütenlerin kendi zengin gettolarında yaşadığı içe kapanma ve cemaatleşme süreci, “toplum” veya “kamu” adına daha az ürkütücü değil oysa.
Oğuz Işık ile Melih Pınarcıoğlu’nun incelemesi, Türkiye’de yoksulluk olgusuna, insanların yoksullukla başetme stratejilerini ve imkânlarını odak alarak bakıyor. Kitaba adını veren nöbetleşe yoksulluk kavramı, Türkiye’deki kentleşme ve göç dinamiğiyle içiçe geçen temel bir stratejiyi tanımlıyor. Yaklaşık yarım yüzyıldır yoksulların orta sınıflara terfi etmesini sağlayan bir mekanizma bu...
Kitabın Adı
Nöbetleşe Yoksulluk
Alt Başlık
Gecekondulaşma ve Kent Yoksulları: Sultanbeyli Örneği
ISBN
9789754709018
Yayın No
İletişim - 736
Dizi No
Araştırma-İnceleme - 114
Alan
Ekonomi, Antropoloji
Sayfa Sayısı
368 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
270 gr
Baskı
11. baskı - Ocak 2018 (1. baskı - Ağustos 2001)
Yazar
Oğuz Işık, M. Melih Pınarcıoğlu
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Editör
Tanıl Bora
Kapak
Utku Lomlu
Kapak Fotoğrafı
Engin Aytaş
Uygulama
Suat Aysu
Düzelti
Serap Yeğen
Baskı
Sena Ofset
Cilt
Sena Ofset

Oğuz Işık

Oğuz Işık Şehir ve Bölge Planlama Bölümü mezunu. ODTÜ’de yüksek lisansını, University College London’da doktorasını tamamladı. 1993 yılından bu yana ODTÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü öğretim üyesi. Toplum ve Bilim dergisi yayın kurulu üyesi. Çeşitli dergilerde yayımlanmış yazılarının yanı sıra, Kadın Atlası ve M. Güvenç ile birlikte yazdığı Emlak Bankası Tarihi başlıklı kitapları bulunmakta.


M. Melih Pınarcıoğlu

M. Melih Pınarcıoğlu ODTÜ İşletme Bölümü mezunu. Doktorasını University College London’da yerel ekonomik gelişme üzerine yaptı. University of Westminster, İşletme ve Ekonomi Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. Çeşitli dergilerde yayımlanmış yazıların yanı sıra, Industrial Development and Local Change (Endüstriyel Gelişme ve Yerel Değişim) adlı bir kitabı bulunmakta. 1998 yılından itibaren ODTÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nde öğretim üyesi.