Neoliberalizmin Gerçek 100’ü
ISBN
9789750505584

3. baskı - Şubat 2015
293 sayfa


35,00 TL
28,00 TL

Neoliberalizmin Gerçek 100’ü

Hayri Kozanoğlu, Nurullah Gür, Barış Alp Özden

Özelleştirme, yönetişim, Formula 1, Dubai, özel güvenlik, seks ticareti, dev alışveriş merkezleri, cep telefonu, rating kuruluşları… Neoliberalizmin “ruhu”, sloganları ve simgeleri, son zamanlarda bütün dünyada –galiba özellikle de Türkiye’de!–, neredeyse din gibi kabul gördü. Yalnızca ekonomik iktidar sahipleri değil, ekonomik güce özenen genç kuşaklar da, neoliberalizmin şık sloganlarının, imajlarının, cazibeli metalarının, kudretli şirketlerinin, şanlı markalarının çekimine kapılmış durumdalar.

Özelleştirme, yönetişim, Formula 1, Dubai, özel güvenlik, seks ticareti, dev alışveriş merkezleri, cep telefonu, rating kuruluşları…
Neoliberalizmin “ruhu”, sloganları ve simgeleri, son zamanlarda bütün dünyada –galiba özellikle de Türkiye’de!–, neredeyse din gibi kabul gördü. Yalnızca ekonomik iktidar sahipleri değil, ekonomik güce özenen genç kuşaklar da, neoliberalizmin şık sloganlarının, imajlarının, cazibeli metalarının, kudretli şirketlerinin, şanlı markalarının çekimine kapılmış durumdalar. Elinizdeki kitap, neoliberalizmin simgesi olmuş adların, terimlerin, kurumların, vakaların arkasındaki gerçeği ortaya koyarken, aynı zamanda bu rejimin ve ideolojinin hükmünü nasıl yürüttüğünü de anlatıyor. Bu ideolojinin arkasındaki “doğallık” ve “rasyonellik” mitosunun çürüklüğünü gösteriyor.
Neoliberalizmin nasıl işlediğine dair bir rehber!
• 10 Düşünce Odağıyla • 10 Kumanda Tepesiyle • 10 Ekonomi Politikasıyla • 10 Finansal Trendiyle • 10 Kritik Metasıyla • 10 Sembolik Sektörüyle • 10 Temsili Şirketiyle • 10 Afili Markasıyla • 10 İbret Veren Sonucuyla • 10 Cilasıyla...
Neoliberalizmin gerçek 100’ü...
Kitabın Adı
Neoliberalizmin Gerçek 100’ü
ISBN
9789750505584
Yayın No
İletişim - 1282
Dizi No
Bugünün Kitapları - 111
Alan
Ekonomi, Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
293 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
236 gr
Baskı
3. baskı - Şubat 2015 (1. baskı - Ocak 2008)
Yazar
Hayri Kozanoğlu, Nurullah Gür, Barış Alp Özden
Kapak
Suat Aysu
Editör
Tanıl Bora
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Belce Ünüvar
Dizin
Özgür Yıldız
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Hayri Kozanoğlu

1956 yılında Adana’da doğdu. ODTÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü’nü bitirdi. Marmara Üniversitesi İngilizce İktisat Bölümü’nde öğretim üyesidir. Daha önce İletişim Yayınları’ndan Yuppiler, Prensler, Bizim Kuşak; İthaki Yayınları’ndan Küreselleşme Heyulası ve Hem Eşitlik Hem Özgürlük adlı üç kitabı vardır. Evlidir ve Cem ve Ada’nın babasıdır.


Nurullah Gür

1984 yılında İstanbul’da doğdu. 2006 yılında Marmara Üniversitesi İngilizce İktisat Bölümü’nden mezun oldu. Halen aynı bölümde “Çevre ve Enerji Politikalarının Ekonomik Kalkınmaya Etkileri” adı altındaki tezi ile yüksek lisans çalışmasını sürdürmektedir. “Küreselleşme ve Gelir Dağılımı” üzerine çalışmaları bulunmaktadır. İlgi alanları: Ekonomik Kalkınma, Çevre ve Doğal Kaynaklar Ekonomisi, Uluslararası Politik İktisat.


Barış Alp Özden

Yıldız Teknik Üniversitesi, İktisadi İdari Bilimler Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde öğretim üyesi iken 686 sayılı KHK ile kamu görevinden ihraç edildi.