Nar Taneleri
ISBN
9789754708912

9. baskı - Ocak 2018
535 sayfa


48,00 TL
38,40 TL

Nar Taneleri

Gayriresmi Portreler
Sezai Sarıoğlu

Dün ile bugün arasındaki örtüşmenin, çatışmanın ve yüzleşmenin anlamlı olabilmesi, sosyalistlerin yakın geçmişlerinin açığa çıkartılması ile mümkün. Geçmişin bilgisinin ve deneyiminin `sol resmi tarihler`in kavramlarına terk edildiği düşünüldüğünde, o tarihin hem nedeni hem sonucu olmuş binlerce militanda içerilen hayatların ve bilgilerin açığa çıkarılması önemli.

Dün ile bugün arasındaki örtüşmenin, çatışmanın ve yüzleşmenin anlamlı olabilmesi, sosyalistlerin yakın geçmişlerinin açığa çıkartılması ile mümkün. Geçmişin bilgisinin ve deneyiminin `sol resmi tarihler`in kavramlarına terk edildiği düşünüldüğünde, o tarihin hem nedeni hem sonucu olmuş binlerce militanda içerilen hayatların ve bilgilerin açığa çıkarılması önemli. Nar Taneleri, kavramlara, siyasi saptamalara indirgenmiş sol tarihte, `İnsansız anı yoktur. Var mıdır? ` diye itiraz ederek insanileştirilme çabası. Kitap, `esamisi` okunmayanları, siyasal kütükten düşürülenleri, `artakalan`ları, sürekli açıklananları ve tanımlananları gürünür kılmak muradında. Unutulanların parmak kaldırıp dillenmesi, `öteki`leştirilenlerin kendilerini hatırlaması ve hatırlatması. Bireyin, öyküsünü anlattıkça kendisiyle yeniden tanışması. Siyasal belleği yeniden oluşturmak için; uykuya dalmış binlerce gayriresmi öykünün uyandırılması. Caz gibi, bireyin kendini doğaçlaması ve sesini açığa çıkarması. Ezber bozan öykülerden oluşan Nar Taneleri; tarih, öteki ve ayna korkusunu yenmek için kendimizle ve tarihimizle yüzleşmenin gayriresmi sivil imkanı.
Kitabın Adı
Nar Taneleri
Alt Başlık
Gayriresmi Portreler
ISBN
9789754708912
Yayın No
İletişim - 705
Dizi No
Bugünün Kitapları - 66
Alan
Tarih
Sayfa Sayısı
535 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
392 gr
Baskı
9. baskı - Ocak 2018 (1. baskı - Nisan 2001)
Yazar
Sezai Sarıoğlu
Editör
Murat Gültekingil
Kapak
Utku Lomlu
Uygulama
Suat Aysu
Düzelti
Serap Yeğen
Baskı
Sena Ofset
Cilt
Sena Ofset

Sezai Sarıoğlu

Sezai Sarıoğlu 1950, Ordu/Ünye’de doğdu. 1979 yılına kadar öğretmenlik yaptı. 1983-88 yılları arasında çeşitli cezaevlerinde tutuklu olarak yaşadı. Yeni Öncü dergisinin yayın kurulundan sonra, Özgür Gündem gazetesinde çalıştı. Pencere Yayınları’ndan Terspektifler isimli denemeleri, Çiviyazıları’ndan Doğusu-Batısı Olmayan Sözcükler isimli ÇGH ve Musa Anter Ödülü alan söyleşi denemeleri yayımlandı. Sombahar, Ludingirra isimli dergilerde şiir üzerine yazıları ve şiirleri yayımlandı. Bir ara Öküz dergisinde ‘‘şehir aşkiyasi’’ isimli yazılar yazdı. Söz ve V Özgürlük dergilerinde çalişti. Yurtiçinde ve değişik Avrupa ülkelerinde ‘‘Annemin Şarkı Sandığı’’ isimli anlatı-dinletiler yaptı. ÖDP kurucularından ve bir dönem Parti Meclisi üyesidir.