Marksizm, Milliyetçilik ve Demokratik Ulus
ISBN
9789750524257

1. baskı - Mayıs 2018
376 sayfa


45,00 TL
36,00 TL

Marksizm, Milliyetçilik ve Demokratik Ulus

Yener Orkunoğlu

Marksizm, Milliyetçilik ve Demokratik Ulus milliyetçilik tartışmalarına odaklanarak ve bunun Marksizm içi tartışmalarda nasıl
kavrandığını ortaya koyarak milliyetçiliğin dayandığı ilkeleri gözler önüne serip milliyetçiliğin gücünü kıracak önemli bir tezi, “Demokratik Ulus” tezini ileri sürüyor ve bizi milliyetçilik üzerine yeniden düşünmeye çağırıyor.

“Modern çağın dini olan milliyetçiliğin güçlü olması ve ona karşı ideolojik mücadelenin yavaşlığı, cesaretimizi kırmamalıdır. Milliyetçi ideolojiye karşı mücadeleye girişenler, en küçük başarılardan memnun olmalı, uzun sürecek olan bu mücadelede hem kararlı hem sabırlı olmayı öğrenmelidirler. Kötümser ve iyimser olmak için nedenler vardır. Kötü gelişmeleri görmezden gelmeyen, aydınlatıcı fikir ve eylemlerin değiştirici gücüne inanan iyimser tutum, daha gerçekçi bir yaklaşımdır.”

İnsan topluluklarının arasına aşılmaz bariyerler kuran bir milliyetçiliğin aşılması gerektiği fikri demokrasi güçlerinin uzunca bir süredir gündeminde. Öte yandan modern toplumların içinde bulunduğu krizi tanımlayan anlam  arayışına/anomiye bir yanıt sunduğu düşünülen “aidiyet”in cazibesi beraberinde milliyetçiliğe sıkıca sarılmayı da zaman zaman mümkün kılabiliyor.

Marksizm, Milliyetçilik ve Demokratik Ulus milliyetçilik tartışmalarına odaklanarak ve bunun Marksizm içi tartışmalarda nasıl kavrandığını ortaya koyarak milliyetçiliğin dayandığı ilkeleri gözler önüne serip milliyetçiliğin gücünü kıracak önemli bir tezi, “Demokratik Ulus” tezini ileri sürüyor ve bizi milliyetçilik üzerine yeniden düşünmeye çağırıyor.Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Marksizm, Milliyetçilik ve Demokratik Ulus
ISBN
9789750524257
Kapak
Birleşik Krallık hükümeti tarafından hazırlanan Birinci Dünya Savaşı posterinden detay, 1915
Yayın No
İletişim - 2624
Dizi No
Araştırma-İnceleme - 431
Alan
Sosyoloji, Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
376 sayfa
En
150 mm
Boy
215 mm
Ağırlık
392 gr
Baskı
1. baskı - Mayıs 2018
Yazar
Yener Orkunoğlu
Editör
Aybars Yanık
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Kapak
Suat Aysu
Düzelti
Remzi Abbas
Uygulama
Hüsnü Abbas
Dizin
Berkay Üzüm
Cilt
Güven Mücellit
Baskı
Ayhan Matbaası

Yener Orkunoğlu

1953’te Kars’ta doğdu. Karadeniz Teknik Üniversitesi Matematik Bölümü’nü bitirdi. 1977 yılında siyasi sebeplerden dolayı yurtdışına çıkmak durumunda kaldı ve Almanya’ya yerleşti. Darmstadt Üniversitesi Ekonomi-Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde okuduktan sonra aynı üniversitede öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı. Halen aynı üniversitede çalışmakta olan Orkunoğlu, birçok gazete, dergi ve internet sitesinde siyasal ve toplumsal içerikli yazılar yazıyor. Orkunoğlu’nun Bilim ve Gelecek, Hayat ve Sanat, Dönüşüm, Müdahale, İnsancıl gibi dergilerde uzun araştırma yazıları yayımlandı. Yurtdışında günlük gazete olarak yayımlanan Yeni Özgür Politika’da köşe yazıları yazdı. Çalışmalarının merkezini felsefe, sosyoloji, ekonomi politik içerikli yazılar oluşturuyor. Son dönemde Hegel felsefesi ve Marksist felsefe konusunda araştırmalar yürütmektedir. Nietzsche ve Postmodernizmin Gerçek Yüzü (Ceylan Yayınları, 2007) ve Marksizm ve Güncellik (Etik Yayınları, 2010) başlıklı iki kitabı olan Orkanoğlu, aynı zamanda Hans Heinz Holz’un Sosyalizmin Yenilgisi ve Geleceği Yordam, 2010) kitabının da çevirmenidir.