Mahalledeki AKP
ISBN
9789750519826

5. baskı - Haziran 2019
270 sayfa


34,00 TL
27,20 TL

Mahalledeki AKP

Parti İşleyişi, Taban Mobilizasyonu ve Siyasal Yabancılaşma
Sevinç Doğan

Bir iktidar mekânı olarak mahalleyi merceğine alan kitap, çok defa afakî cevaplarla karşılanan soruların peşine düşerek, AKP iktidarının yeniden üretim dinamiğini analiz ediyor.

“Partiye biz ne kadar destek oluyorsak, parti de bizi değiştirdi. Ben kendim, kişiliğim, kıyafetim... Çocuklarımızla ilişkilerimiz değişti. Ev hanımıydık, günlük, temizlik vesaire... Burada oturunca kendimizi daha çalışkan, daha faydalı hissediyoruz. (…) Oturmaktan kalkmaya [kadar], biz partiye ne kadar faydalı olduysak da o da... Ben yaptığım çok şeyi burada kazandım. Seminerlere katıldıktan sonra çocuklarımla, eşimle aramdaki diyalog değişti.”

 

AKP iktidara geldiğinde çocuk yaşta olan, bugünse orta yaşlarına dayanan epeyce insan AKP iktidarından başka bir iktidarı görmedi, tanımadı. “Her şeye rağmen” ve “hâlâ” süren bu iktidarın arkasında, AKP açısından bakıldığında bu büyük “başarı hikâyesinin” arkasında nasıl bir politik toplumsallaşma var? Elinizdeki kitap, bu soruya cevap arıyor.

 

Sevinç Doğan, analitik bir mikro iktidar perspektifiyle, İstanbul - Kâğıthane’nin işçi ve gecekondu mahallesi Sanayi Mahallesi örneğinde iktidar partisinin nasıl işlediğine bakıyor. Partinin yerel örgütü toplumsallaşma dinamiklerine nasıl etki ediyor, himayeci/koruyucu ilişkiler vasıtasıyla kurduğu “şirket” mekanizmasını nasıl çalıştırıyor, insanların gündelik pratiklerine nasıl değiyor?


Bir iktidar mekânı olarak mahalleyi merceğine alan kitap, çok defa afakî cevaplarla karşılanan soruların peşine düşerek, AKP iktidarının yeniden üretim dinamiğini analiz ediyor.Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Mahalledeki AKP
Alt Başlık
Parti İşleyişi, Taban Mobilizasyonu ve Siyasal Yabancılaşma
ISBN
9789750519826
Kapak
Kâğıthane’de Kadın Kolları etkinliği (Ak Parti İstanbul İl Kadın Kolları web sitesi)
Yayın No
İletişim - 2321
Dizi No
Araştırma-İnceleme - 384
Alan
Politika/Siyaset, Sosyoloji
Sayfa Sayısı
270 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
228 gr
Baskı
5. baskı - Haziran 2019 (1. baskı - Haziran 2016)
Yazar
Sevinç Doğan
Editör
Tanıl Bora
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Aybars Yanık
Cilt
Güven Mücellit
Baskı
Ayhan Matbaası

Sevinç Doğan

1985 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü mezunu. Mimar Sinan Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde bir süre misafir öğrencilik yaptıktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde yüksek lisans eğitimini tamamladı. Kâğıthane toplumsal tarihi, Türkiye’de parti örgütleri ve gençlik kolları, sosyal demokrat belediyecilik gibi konular içeren çalışmalarda asistanlık yaptı.