Kaçkarlar'da Bulut Olsam
ISBN
9789750521805

1. baskı - Mayıs 2017
208 sayfa


39,00 TL
31,20 TL

Kaçkarlar'da Bulut Olsam

Uğur Biryol

"Pokut, Samistal, Amlakit, Hazindağ, Kavrun... Ayrı vadilerin aynı hikâyeleri... Aynı türkülerin farklı lehçeleri...”

“Vadiler boyunca yaylaları aşar gezgin. Yüksek rakımların soylu insan barınaklarını. Bir derenin sağlam dikişleriyle dağ yamaçlarına tutunur yaylalar. Coğrafya kitaplarında sis adıyla anılan uğultuya ‘duman’ diye seslenir yayla çocukları.


Kadınlar maharetli, yiğitler cefakârdır. Kışlık azığı yedeklemek için tırmanılan bu yüksek tepelerde insana soluk aldıran serin rüzgârlara, tulum sesi karışır.


Dereler kollara, yaylalar vadilere, köylüler bu vadiye ilerleyen rotalara ayrılır. Bir yaylaya aşık olmak kolaydır lakin tepenin ardında gezgini, diğerinden farklı ve daha büyüleyici fotoğrafıyla bir başkası beklemektedir.


Pokut, Samistal, Amlakit, Hazindağ, Kavrun...


Ayrı vadilerin aynı hikâyeleri... Aynı türkülerin farklı lehçeleri...”Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Kaçkarlar'da Bulut Olsam
ISBN
9789750521805
Yayın No
İletişim - 2466
Dizi No
Dizi Dışı - 0
Alan
Kentleşme, Çevre ve Ekoloji, Gezi ve Rehber
Sayfa Sayısı
208 sayfa
En
150 mm
Boy
215 mm
Ağırlık
476 gr
Baskı
1. baskı - Mayıs 2017
Yazar
Uğur Biryol
Uygulama
Suat Aysu
Kapak Tasarımı
Suat Aysu
Fotoğraflar
Uğur Biryol
Düzelti
Burçin Gönül
Cilt
Güven Mücellit
Baskı
Sena Ofset

Uğur Biryol

1979’da Çamlıhemşin’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Trabzon’da, yüksek öğrenimini Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde tamamladı. BirGün gazetesinde çalıştı. Atlas, Ulusoy Travel, Yolculuk, Geo, Hürriyet Seyahat, Magma, Express, Birikim, Bianet, Taraf ve Radikal gibi çeşitli mecralarda yazdı, yazıyor. İletişim’den Gurbet Pastası (2007), “Karardı Karadeniz” (derleyen, 2012), Karadeniz’in Kaybolan Kimliği (derleyen, 2014), Kazım’ın Sevdası (2015), çalışmaları çıktı. Çamlıhemşin’de Livera Kitabevi ve Kafe isimli bir mekân işletiyor ve sahibi olduğu Pokutsal Tur Seyahat Acentesi ile bölgede tur rehberliği yapıyor. Karadeniz’le ilgili birçok projede danışman olarak faaliyet gösteren yazar, Doğakaradeniz dergisinin yayın koordinatörü.

e-mail: [email protected] • twitter: ugurbiryol • instagram: ugurbiryol