Henüz Vakit Varken
ISBN
9789755160016

1. baskı - Ekim 1991
101 sayfa


Tükendi

Henüz Vakit Varken

Ömer Laçiner

“Kürt Sorunu” Türkiye’de bir yandan T.C. devletinin üniter vasfını koruma öte yandan da bir Kürt millî devleti kurma amaçlarının çarpıştığı bir ikilem çerçevesinde yaşanıyor. Olabileceklerin daha henüz başlangıcındayız. Fakat eğer başka bir güçlü ses, bir atılım ortaya konmazsa, hepimiz sorunu üreten Türk milliyetçiliği ile onun kaçınılmaz olarak üretilmesine yol açtığı Kürt milliyetçiliğinin birlikte belirlediği, halklar arası düşmanlığı, hattâ katliamları körükleyen bir kaosa sürükleneceğiz.

“Kürt Sorunu” Türkiye’de bir yandan T.C. devletinin üniter vasfını koruma öte yandan da bir Kürt millî devleti kurma amaçlarının çarpıştığı bir ikilem çerçevesinde yaşanıyor. Olabileceklerin daha henüz başlangıcındayız. Fakat eğer başka bir güçlü ses, bir atılım ortaya konmazsa, hepimiz sorunu üreten Türk milliyetçiliği ile onun kaçınılmaz olarak üretilmesine yolaçtığı Kürt milliyetçiliğinin birlikte belirlediği, halklar arası düşmanlığı, hattâ katliamları körükleyen bir kaosa sürükleneceğiz. Kimliğimizin bir millete ait olma yönünü biz seçmeyiz. Ama kendimizin olduğu kadar öteki insanların da özgür, eşit, her türlü tahakkümden uzak bir hayata sahip olmasını istemeyi kişiliğimizin olmazsa olmaz bir vasfı saymak, kimliğimizi böyle tanımlamak bizim elimizdedir. İnsanî olan, bu seçilmiş kimliktir. Bu kimliğin hakkını vermek, “Kürt Sorunu”nu Ortadoğu’nun bütün millî devlet ve milliyetçiliklerinin sorgulandığı bir çerçevede, bir büyük beraberlik kurma amaç ve içeriğiyle gündeme getirmek demektir. Bu yazıların ortak çağrısı budur.
Kitabın Adı
Henüz Vakit Varken
ISBN
9789755160016
Yayın No
Birikim - 3
Dizi No
Birikim Kitapları - 0
Alan
Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
101 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Baskı
1. baskı - Ekim 1991
Yazar
Ömer Laçiner
Kapak
Ümit Kıvanç
Cilt
Ayhan Matbaası
Baskı
Şefik Matbaası

Ömer Laçiner

10.8.1946 Sivas doğumlu. 1966 yılında Kara Harp Okulu´ndan mezun oldu. 1971 yılında siyasal nedenlerle ordudan atıldı. Laçiner, Birikim Dergisi´nin genel yayın yönetmenliğini yapıyor.