Darbe
Çeviri
Zeynep Beler

ISBN
9789750505539

1. baskı - Aralık 2007
488 sayfa


Yakında

Darbe

Hawaii'den Irak'a Amerika'nın Rejim Değişiklikleri Yüzyılı
Stephen Kinzer

“Rejim değişikliği” George W. Bush’la başlamadı. Yüz yılı aşkın bir süredir Amerikan dış politikasının ayrılmaz parçası oldu. Hawaii monarşisinin 1893’te alaşağı edilmesinin ardından, tüm 20. yüzyıl boyunca devam edip günümüze kadar geldi. Amerika Birleşik Devletleri, kendi politik ve ekonomik hedeflerine engel olan hükümetleri hiç tereddüt etmeden devirdi.

“Rejim değişikliği” George W. Bush’la başlamadı. Yüz yılı aşkın bir süredir Amerikan dış politikasının ayrılmaz parçası oldu. Hawaii monarşisinin 1893’te alaşağı edilmesinin ardından, tüm 20. yüzyıl boyunca devam edip günümüze kadar geldi. Amerika Birleşik Devletleri, kendi politik ve ekonomik hedeflerine engel olan hükümetleri hiç tereddüt etmeden devirdi. 2003 Irak istilası en sonuncusu ama Amerika’nın bu tür operasyonlarının sonu değil. Darbe’de Stephen Kinzer kralları, başkanları, başbakanları iktidardan devirmeyi kendine vazife edinen cüretkâr politikacıların, küstah ajanların, atak komutanların ve arsız iş adamlarının hikâyesini anlatıyor. Amerika’nın uzun rejim değişikliği çağı Hawaii’de başlayıp Küba, Porto Riko ve Filipinler’in Amerikan idaresine geçmesi ile sonuçlanan İspanyol-Amerikan Savaşı’yla hızlandı. Amerika, ardından Nikaragua ve Honduras başkanlarının iktidardan devrildiği darbeleri hazırladı ve yönetti. Daha sonra başlayan Soğuk Savaş hesaplaşması, Amerika’nın tüm dünya olaylarına Sovyetler Birliği ile rekabet gözlüğünden bakmasına sebep oldu. Bu dönemde, Güney Vietnam başkanının katledilmesiyle, İran, Guatemala ve Şili’deki demokratik yönetimlerin iktidardan düşürülmeleriyle sonuçlanan örtülü operasyonlar düzenledi. Son yıllarda, Grenada, Panama, Afganistan ve Irak’ta olduğu gibi istila hareketleri rejim değişikliklerinin temel aracı haline geldi. Stephen Kinzer Darbe’de tüm bunları çarpıcı bir anlatımla naklediyor.
Kitabın Adı
Darbe
Alt Başlık
Hawaii'den Irak'a Amerika'nın Rejim Değişiklikleri Yüzyılı
ISBN
9789750505539
Yayın No
İletişim - 1277
Dizi No
Bugünün Kitapları - 109
Alan
Tarih, Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
488 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
389 gr
Baskı
1. baskı - Aralık 2007
Yazar
Stephen Kinzer
Çeviren
Zeynep Beler
Editör
Sulhiye Gültekingil
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Ceren Kınık, Gül Tunçer
Dizin
Özgür Yıldız
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Stephen Kinzer

Boston Üniversitesi Tarih Bölümü’nden mezun oldu. Dört kıtaya yayılmış 50’den fazla ülkede dış haberler temsilciliği yaptı. 1996’da New York Times’ın ilk büro şefi olarak İstanbul’a geldi. Türkiye’de geçirdiği yıllar boyunca yüzlerce makale yayımladı ve ülkenin her yerini dolaştı. Şu anda The New York Times muhabiri olarak Chicago’da yaşamaktadır.