Ezber Bozmak
Çeviri
Sulhiye Gültekingil

ISBN
9789750508622

1. baskı - Mart 2011
293 sayfa


Yakında

Ezber Bozmak

İran, Türkiye ve Amerika’nın Geleceği
Stephen Kinzer

Türkiye ve Ortadoğu üzerine önemli çalışmalarıyla tanınan usta gazeteci Stephen Kinzer, Ezber Bozmak’ta ABD’nin Ortadoğu politikasına dair bir tartışma açıyor. Öncelikle Amerikan “ezberini” hatırlatan Kinzer, Amerika’nın Ortadoğu siyasetinin Soğuk Savaş’tan bu yana değişmediğini, Suudiler ve İsrail’le uyumlu bir biçimde geliştiğini anlatıyor.

Türkiye ve Ortadoğu üzerine önemli çalışmalarıyla tanınan usta gazeteci Stephen Kinzer, Ezber Bozmak’ta ABD’nin Ortadoğu politikasına dair bir tartışma açıyor. Öncelikle Amerikan “ezberini” hatırlatan Kinzer, Amerika’nın Ortadoğu siyasetinin Soğuk Savaş’tan bu yana değişmediğini, Suudiler ve İsrail’le uyumlu bir biçimde geliştiğini anlatıyor.  Daha sonra ise ABD’nin mevcut siyasetini farklılaştıracak yeni bir güzergâh ve işbirliği haritası çiziyor. İran ve Türkiye’nin 20. yüzyıl tarihlerini yeniden ele alarak, bu iki ülkenin söz konusu yeni yapılanma içinde anahtar rolleri olduğunu ileri sürüyor. 

ABD’nin Ortadoğu politikasını İran ve Türkiye merkezli düşünmesi gerektiğini düşünen Kinzer, geçmişteki hatalı politikaları, süregiden tutumları ve kendini tekrar eden söylemleri başkalaştıracak, ezber bozacak, sil baştan başlatacak bir işbirliği politikası hakkındaki tasarımlarını aktarıyor. Türkiye tarihinin “dışarıdan”, Amerika’dan nasıl göründüğüne dair bir yorum olmasının ötesinde Kinzer’in kitabı, Türkiye’nin bölgesinde bir aktör olarak nasıl anlaşıldığını da gösteriyor. 

Ezber Bozmak, Ortadoğu barışı ve geleceği hakkında İran ve Türkiye’yi önemseyerek yapılmış bir siyaset revizyonu önerisi. Obama sonrası Amerika imgesinin bir örneği... Dikkat çekici ve tartışmacı bir “global siyaset” kitabı.

Zaten hemfikir olup olmamak bakımından değil, Türkiye’nin nasıl göründüğünü, nasıl yorumlandığını öğrenmek bakımından önemli, bu kitap.

Kitabın Adı
Ezber Bozmak
Alt Başlık
İran, Türkiye ve Amerika’nın Geleceği
ISBN
9789750508622
Orijinal Adı
Reset. Iran, Turkey, and America’s Future
Yayın No
İletişim - 1568
Dizi No
Bugünün Kitapları - 125
Alan
Tarih, Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
293 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
243 gr
Baskı
1. baskı - Mart 2011
Yazar
Stephen Kinzer
Çeviren
Sulhiye Gültekingil
Editör
Levent Cantek
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Defne Topaç
Dizin
Özgür Yıldız
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Stephen Kinzer

Boston Üniversitesi Tarih Bölümü’nden mezun oldu. Dört kıtaya yayılmış 50’den fazla ülkede dış haberler temsilciliği yaptı. 1996’da New York Times’ın ilk büro şefi olarak İstanbul’a geldi. Türkiye’de geçirdiği yıllar boyunca yüzlerce makale yayımladı ve ülkenin her yerini dolaştı. Şu anda The New York Times muhabiri olarak Chicago’da yaşamaktadır.