Cinsiyet Eşitliği Dünyayı Nasıl Kurtaracak
Çeviri
Barış Cezar

ISBN
9789750527159

1. baskı - Ağustos 2019
360 sayfa


42,50 TL
34,00 TL

Cinsiyet Eşitliği Dünyayı Nasıl Kurtaracak

Catherine Mayer

Emniyet kemerlerinin tasarımından geliştirilen ilaçlara, oda sıcaklığının ayarlanmasından yargı sistemine kadar uzanan çok geniş bir ölçekte dünya adeta erkeklerin çevresinde dönüyor. Erkekler bu avantajlarının tadını çıkarırken dünyanın her yerindeki kadınlar, dil, din, ırk, sosyal statü fark etmeksizin ücret eşitsizliği, cinsel şiddet, ayrımcılık, ev içi emeğinin görünmezliği gibi yüzlerce sorunla tek başlarına mücadele etmeye çalışıyorlar. Catherine Mayer, bu sorunların ve sonuçlarının aslında yalnızca kadınları etkilemediğini, toplumsal cinsiyet açısından gerçek eşitliğin yaratılacağı bir dünyanın herkesin menfaatine olacağını göstermeye çalışıyor.

Emniyet kemerlerinin tasarımından geliştirilen ilaçlara, oda sıcaklığının ayarlanmasından yargı sistemine kadar uzanan çok geniş bir ölçekte dünya adeta erkeklerin çevresinde dönüyor. Erkekler bu avantajlarının tadını çıkarırken dünyanın her yerindeki kadınlar, dil, din, ırk, sosyal statü fark etmeksizin ücret eşitsizliği, cinsel şiddet, ayrımcılık, ev içi emeğinin görünmezliği gibi yüzlerce sorunla tek başlarına mücadele etmeye çalışıyorlar. Catherine Mayer, bu sorunların ve sonuçlarının aslında yalnızca kadınları etkilemediğini, toplumsal cinsiyet açısından gerçek eşitliğin yaratılacağı bir dünyanın herkesin menfaatine olacağını göstermeye çalışıyor. Eşitsizliğin bertaraf edileceği bir yaşam için tartışmasının yönünü iyimserliğe doğru bükerek, “doğru olanı yapmak isteyen” herkese sesleniyor;

“Eşitistan”a ulaşabilmek hedefiyle tüm insanlığı göreve çağırıyor. “Yapısal eşitsizliklerin en büyüğü olan ataerkiyi başarıyla ortadan kaldırırsak, kuşkusuz diğer yapısal eşitsizlikler de çatırdamaya başlayacaktır. Toplumsal cinsiyet açısından eşit bir dünya şüphesiz diğer yönlerden de daha eşit bir dünya olacaktır.”
CATHERINE MAYERKitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Cinsiyet Eşitliği Dünyayı Nasıl Kurtaracak
ISBN
9789750527159
Orijinal Adı
Attack of the 50 ft. Women
Yayın No
İletişim - 2796
Dizi No
Bugünün Kitapları - 240
Alan
Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları
Sayfa Sayısı
360 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Baskı
1. baskı - Ağustos 2019
Yazar
Catherine Mayer
Çeviren
Barış Cezar
Editör
Merve Öztürk
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Timur Öner
Dizin
Berkay Üzüm
Cilt
Güven Mücellit
Baskı
Sena Ofset

Catherine Mayer

Kariyerine gazeteci olarak başladı. The Economist, TIME ve Forbes gibi dergilerde çalıştı. Birleşik Krallık’ta Women’s Equality Party’nin kurucularından biri oldu ve hâlâ partinin başkanı olarak görev yapıyor. Diğer kitapları: Amortality: The Pleasures and Perils of Living Agelessly (2011) (Ölümsüzlük: Yaşsız Yaşamanın Zevkleri ve Tehlikeleri) ve Charles: The Heart of a King (2015) (Charles: Bir Kralın Kalbi)