"Burası Mahkeme"
ISBN
9789750527050

1. baskı - Temmuz 2019
165 sayfa


26,00 TL
20,80 TL

"Burası Mahkeme"

Yeni Türkiye'de Yargı Rejimi
Canan Coşkun

Gazeteci Canan Coşkun, 2010’ların sonlarında çok konuşulan önemli siyasi ceza davalarının seyrine dair etkileyici bir tasvir sunuyor. Bir iddianame-hüküm incelemesinden ziyade, mahkeme pratiğine dair bir tasvir… Sadece “dosyayı” değil ortamı, hal ve tavırları, iklimi, ruh hallerini anlatıyor. Yargılananların, “şeytanlaştırılanların” duruşları ve karşı sözleriyle beraber.

“Yaşanılan bazı şeyler, verilen bazı kararlar anlamsız, insafsız, boş ve ‘cezalandırma’ gibi gelebilir. Ama yargılananların davalarda yaptıkları savunmalarıyla asıl yargılananların yargılayanlar oldukları fark edilince, öfkelenmeler, siyasal iktidarın cezalandırma gücünü hatırlatmalar hiç boşuna değildir. Yargıladıklarının ‘gücü’ yargılayanların korkulu rüyalarıdır.”
FİKRET İLKİZ

Cumhuriyet gazetesi davaları… Sözcü gazetesi davası… Ahmet ve Mehmet Altan, Nazlı Ilıcak davası… Murat Aksoy/Atilla Taş davası… Barış Akademisyenleri davaları… Çağdaş Hukukçular Derneği ve Halkın Hukuk Bürosu davaları… İstinaf mahkemeleri tecrübesi…

Gazeteci Canan Coşkun, 2010’ların sonlarında çok konuşulan bu önemli siyasi ceza davalarının seyrine dair etkileyici bir tasvir sunuyor. Bir iddianame-hüküm incelemesinden ziyade, mahkeme pratiğine dair bir tasvir… Sadece “dosyayı” değil ortamı, hal ve tavırları, iklimi, ruh hallerini anlatıyor. Yargılananların, “şeytanlaştırılanların” duruşları ve karşı sözleriyle beraber.

Olağanlaşmış olağanüstü yargı rejiminin nasıl işlediğini gerçekten resmini çizerek gösteren bir tanıklık.Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
"Burası Mahkeme"
Alt Başlık
Yeni Türkiye'de Yargı Rejimi
ISBN
9789750527050
Yayın No
İletişim - 2785
Dizi No
Bugünün Kitapları - 239
Alan
Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
165 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
143 gr
Baskı
1. baskı - Temmuz 2019
Yazar
Canan Coşkun
Editör
Tanıl Bora
Yayına Hazırlayan
Özgür Gökmen
Kapak
Suat Aysu
Kapaktaki Görsel
Berrin Simavlıoğlu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Elif Su Karşılayan
Cilt
Güven Mücellit
Baskı
Sena Ofset

Canan Coşkun

1987’de Sarıyer’de doğdu. Şair Abay Konanbay Lisesi’ni bitirdi. Gazeteciliğe Şubat 2012’de Cumhuriyet’te başladı ve Eylül 2018’e kadar orada çalıştı. Cumhuriyet’te, yolsuzluk soruşturmaları, Fetullahçı yapı yargılamaları, basın ve ifade özgürlüğü davalarını takip etti. Çağdaş Gazeteciler Derneği Mustafa Ekmekçi Haber Ödülü (2016), Metin Göktepe Gazetecilik Ödülü (2017) ve Avrupa Birliği Araştırmacı Gazetecilik Ödülleri Genç Gazeteci Ödülü (2016) sahibi. Ocak 2019’dan beri Medyascope’ta çalışıyor.