Ordu ve Millet
Çeviri
Özlem Albayrak

ISBN
9789750525421

1. baskı - Aralık 2018
286 sayfa


34,50 TL
27,60 TL

Ordu ve Millet

1930'larda Almanya ve Türkiye'de Askerî Kültür
Emre Sencer

Tarihçi Emre Sencer, elbette köklü farklılıklara sahip olsalar da, bu çerçevede anlamlı bir mukayese imkânı sunan 1930’lar Almanyası ve Türkiyesi’nde, askerî kültürün baskın etkisini inceliyor. Orduya-subaylara özgü bakış açısının, iki savaş arası dönemde tümüyle siyasetin ve kültürün biçimlenmesinde oynadığı rolü görüyoruz.

“Millet ve ordusu arasındaki bağ retoriği iyice yaygınlaştı ve hem siviller hem de ordu mensuplarınca bolca kullanıldı. Ordu ve millet arasındaki bu organik ilişki teorisinin merkezinde, sanayileşmiş ülkeler arasında gelecekte çıkması muhtemel savaşın zorluklarına göğüs gerebilmek için ‘silahlı uluslar’ yaratma ihtiyacının altını çizen yazarların etkisi duruyordu. (…) Dönemin sosyal Darwinist teorilerinden güçlü bir şekilde etkilenen ve iki savaş arası dönemde topyekûn askeri hazırlığın habercisi olan bu teoriler, Almanya ve Osmanlı İmparatorluğu gibi devletlerde kabul gördü. (…) Bu durum savaştan sonra iyice şiddetlendi.”

Almanya ile Türkiye’nin kaderi Birinci Dünya Savaşı sırasında birbirine bağlanmış, askerî ittifak 1918’de ortak mağlubiyeti getirmiştir. Süreç Almanya için yıkıcı bir antlaşma, Türkiye için bir “başarı hikâyesiyle” sonuçlansa da iki ülke savaşın ardından alt üst edici değişimlerden geçtiler. İkisi de kendisini, başlıca temsilcileri İngiltere ve Fransa olan yeni emperyalist düzenin mağdurları olarak görüyorlardı. İki ülkede de, buna reaksiyonla güçlenen milliyetçilikle beraber, radikal bir militarizm gelişti.

Tarihçi Emre Sencer, elbette köklü farklılıklara sahip olsalar da, bu çerçevede anlamlı bir mukayese imkânı sunan 1930’lar Almanyası ve Türkiyesi’nde, askerî kültürün baskın etkisini inceliyor. Orduya-subaylara özgü bakış açısının, iki savaş arası dönemde tümüyle siyasetin ve kültürün biçimlenmesinde oynadığı rolü görüyoruz.Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Ordu ve Millet
Alt Başlık
1930'larda Almanya ve Türkiye'de Askerî Kültür
ISBN
9789750525421
Orijinal Adı
Order and Insecurity in Germany and Turkey
Kapak
“1930’larda Taksim’de düzenlenen bir resmi geçit”, Cumhuriyetin 75 Yılı, cilt 1, YKY, s. 79
Yayın No
İletişim - 2701
Dizi No
Araştırma-İnceleme - 445
Alan
Politika/Siyaset, Tarih
Sayfa Sayısı
286 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
236 gr
Baskı
1. baskı - Aralık 2018
Yazar
Emre Sencer
Çeviren
Özlem Albayrak
Editör
Tanıl Bora
Yayına Hazırlayan
İsmet Melenağzı, Pelin Uzun
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Remzi Abbas
Dizin
Berkay Üzüm
Cilt
Güven Mücellit
Baskı
Sena Ofset

Emre Sencer

Knox College Tarih Bölümü’nde çalışıyor.