Aynanın Önünde Cımbızın Ucunda
ISBN
9789750521997

1. baskı - Haziran 2017
391 sayfa


46,00 TL
36,80 TL

Aynanın Önünde Cımbızın Ucunda

Kuaför Kitabı
Funda Şenol Cantek (Der.)

Kuaförde geçen hayata, rengârenk bakışlar var elinizdeki derlemede. Esasen kadınların deneyimleri üzerinden; “horoz”undan “kırığına”, pavyon kuaförlerinden gelin başı yapanlara ve tesettür modasına, “salaş doğal”dan ”üzüm salkımlı topuz”a, türlü marifetleri, türlü tipleri, türlü huyları, türlü hikâyeleriyle, kuaför “realitesi”…

“Kuaför, hizmet satın aldığımız benzer başka mekânlar gibi asıl işlevinin yanında, birçok başka tecrübe yaşatan, sosyalleştiğimiz, dertlendiğimiz, deva bulduğumuz ve çevremizi tanıdığımız bir mekân. Kadın bedeni ve hatta ruhunu tımar etme iddiasında bir işletme olduğu için de beden politikalarının ve cinsiyet rollerinin kurulduğu, yıkıldığı, yeniden kurulduğu ve sınandığı bir yer aynı zamanda.”
Funda Şenol Cantek

Bir ortam, hatta adeta bir “kurum”, kuaför; merkezden taşraya, her yerde hazır ve nazır. Kuaförlük bir zanaat; giderek bir endüstrinin, güzellik endüstrisinin parçası haline gelen bir zanaat. Sınıfsal farkların canlı bir şekilde yansıdığı bir performans alanı… Esasen erkeklerin icra ettiği bir iş olması, bu “kadın ortamına” başka bir toplumsal cinsiyet “karmaşası” da katıyor. “Müşteri”nin arzuları ve hayalleri ile kuaförün “otoritesi” arasındaki gerilimler de cabası. “Manikürcü kızı” da unutmamalı… Kuaförde geçen hayata, rengârenk bakışlar var elinizdeki derlemede. Esasen kadınların deneyimleri üzerinden; “horoz”undan “kırığına”, pavyon kuaförlerinden gelin başı yapanlara ve tesettür modasına, “salaş doğal”dan ”üzüm salkımlı topuz”a, türlü marifetleri, türlü tipleri, türlü huyları, türlü hikâyeleriyle, kuaför “realitesi”…


Funda Şenol Cantek’in hazırladığı derlemeye, onun yanı sıra Yelda Şahin Akıllı, Feyza Akınerdem, Sevgi Can Yağcı Aksel, Ece Zeber, Aksu Bora, Gaye Boralıoğlu, Levent Cantek, Gökçe Çöçel, Ayla Deniz, Ümit Deniz, Rita Ender, Serra Akyüz Gönen, Burcu Hatipoğlu, Nurten Kara, Merve Öztürk, Ezgi Sarıtaş, Merin Sever, Burcu Şenel, Hülya Türker, Emel Uzun, Emek Yıldırım ve Şenay Yılmaz katkıda bulundu.Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.

Kitapta yer alan bölümler
Mizampli Makinesinin İçinden
Kuaförlüğün Tarihçesi
Ankara'da Kuaför Salonları: Kişisel Bakımın Modern Mekânları ve Karma Bir Aradalıklar
Kuaförler İmtihanım
Taşra Öyledir Çünkü...
Bugün Günlerden Kaç Santim?
Gel de Kıl Olma
"Ben Orospu Değilim, Manikürcüyüm!"
New York'taki İngilizler, Meşru Yabancılar: Kuaförler
İçeriden Dışarıya, Dünden Bugüne: Mahalleye Açılan Kapı Olarak Kuaför Salonu
Evlenilecek Saçlar, Eğlenilecek Saçlar: Evlilik Programı Stüdyosunda Süslenmek
"Kuaför Koca Yarısıdır": Ankara'da Pavyon Kuaförlerinin İzini Sürmek
Transların Kuaför Deneyimleri, Ganimet ve Demhat'la Görüşme
Meşhur Kadın Berberi Anlatıyor
İstanbul'un Mösyösü, Kuaför Vili'si
"Kusursuz Güzellik" İçin Kuaförden Bir Adım Ötesi: Estetik Klinikleri
Güzellik İşinin Medikalizasyonu
Cankoç
"Abla O Topuzu Oraya Nasıl Koydular?": Antep'te Kuaför Deneyimleri
Kadın Kuaförlerinde Cinsiyetin İzini Sürmek: Antalya Örneği
İstanbul Kuaförlerinin Her Hali: Zanaat, Mekân, İnsanlar
Kadınların Mekânı: Kütayha Örneğinde Kuaförler ve Güzellik Salonları
Doğu Karadeniz'de Kadınlık ve Güzellik Halleri: Hopa Örneği
"O Paraya Öküz Alırız!": İstanbul Kuaför Salonlarında Gelin Başı ve Diğer Düğün Hazırlıkları
Kitabın Adı
Aynanın Önünde Cımbızın Ucunda
Alt Başlık
Kuaför Kitabı
ISBN
9789750521997
Yayın No
İletişim - 2482
Dizi No
Bugünün Kitapları - 222
Alan
Sosyoloji, Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları
Sayfa Sayısı
391 sayfa
En
150 mm
Boy
215 mm
Ağırlık
406 gr
Baskı
1. baskı - Haziran 2017
Derleyen
Funda Şenol Cantek
Editör
Tanıl Bora
Kapak
Suat Aysu
Kapak Fotoğrafı
Sibel Durak
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Remzi Abbas
Cilt
Güven Mücellit
Baskı
Ayhan Matbaası

Funda Şenol Cantek

1970 Ankara doğumlu. A.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra bir süre basın sektöründe çalıştı. Lisansüstü eğitimini Ankara Üniversitesi SBE, Gazetecilik ABD’nda tamamladı. 1994 yılında Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı. 2010 yılından 2017 yılına kadar Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde görev yaptı. 2017’de 686 No’lu KHK ile ihraç edildi. Başlıca ilgi alanları, gazetecilik uygulamaları, iletişim sosyolojisi, kent sosyolojisi, basın tarihi, toplumsal cinsiyet çalışmaları ve sözlü tarih çalışmalarıdır. Doktora tezi, “Yabanlar ve Yerliler: Başkent Olma Sürecinde Ankara” adıyla İletişim Yayınevi tarafından 2003 yılında basıldı. 2006 yılında, yine aynı yayınevinden “Sanki Viran Ankara” adlı derleme kitabı yayımlandı. 2012 yılında ise Cumhuriyet’in Ütopyası: Ankara adlı derleme kitabı, Ankara Üniversitesi Yayınevi tarafından yayımlandı.