Gardiyanlar
ISBN
9789750521898

1. baskı - Mayıs 2017
296 sayfa


28,00 TL
22,40 TL
Kilidin Öte Tarafı

Gardiyanlar

Yonca Güneş Yücel

Şimdiye kadar göz ardı edilmiş infaz ve koruma memurlarına dair derinlemesine bir bilgi sunan Gardiyanlar, özellikle hapishane kavramı ve konusuyla ilgilenenler için önemli bir kaynak niteliğinde...

“... infaz koruma memurluğu çocukluk hayalim değildi. Emin ol! Türkiye’de kaç tane memur var, infaz ve koruma memuru, atıyorum yüz bin, yüz binin bir tanesinin bile hayali değildir. Herkes ekmek davasında.”


Yonca Güneş Yücel cezaevi yaşamını infaz ve koruma memurlarının gözünden aktarıyor. Mesleği nasıl seçtiklerini, hem kendi aralarındaki hem tutuklu ve hükümlülerle olan ilişkilerini, meslekle ilgili sıkıntılarını, çalışma koşullarını saha araştırmasıyla destekliyor. Gardiyanların toplum gözündeki değerlerinden üniformalarının oluşturduğu algıya dek yaşadıkları rahatsızlıkları, sosyal haklarına dair sorunları, devletten gördükleri “üvey evlat” muamelesini ele alıyor. Şimdiye kadar göz ardı edilmiş infaz ve koruma memurlarına dair derinlemesine bir bilgi sunan Gardiyanlar, özellikle hapishane kavramı ve konusuyla ilgilenenler için önemli bir kaynak niteliğinde...


“...toplumsal olarak cezaevlerinin kötü olmasına rıza gösterildiğine, tutuklu ve hükümlülerin zor koşullarda infaz sürelerini geçirmelerinin zaten toplum tarafından istenildiğine ve her koşulda isteneceğine dair yaklaşımların ikircikli hali, infaz ve koruma memurları tarafından teşhir edilir. Öyle ki, ‘kötülüğü’ kendilerinden bekleyen ve hatta bunu yapmaya başka biçimleriyle -vicdani, ahlâki vs.- zorlayan ve bunu sadece seyirci kalma sorumluluğuyla üstlenen bir toplumun başkaca bir ‘kötülüğünden’ söz ederler. Paavo Haavikko’nun Kullervo’nun Öyküsü’nde dediği gibi ‘…[S]ana kötü davranmam gerekiyor. Yoksa benim gerçek olduğuma inanmıyorsun.’”Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Üst Başlık
Kilidin Öte Tarafı
Kitabın Adı
Gardiyanlar
ISBN
9789750521898
Yayın No
İletişim - 2471
Dizi No
Araştırma-İnceleme - 408
Alan
Sosyoloji, Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
296 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Baskı
1. baskı - Mayıs 2017
Yazar
Yonca Güneş Yücel
Editör
Merve Öztürk
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Kapak
Suat Aysu
Kapak Fotoğrafı
Alexandru Cristian Ciobanu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Burçin Gönül
Cilt
Güven Mücellit
Baskı
Sena Ofset

Yonca Güneş Yücel

1982 Üsküdar doğumlu. Kocaeli Üniversitesi uluslararası ilişkiler bölümü mezunu. Aynı üniversitede siyaset ve sosyal bilimler programında yüksek lisans eğitimini, 2015 Aralık’ta Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi genel sosyoloji ve metodoloji programında da doktorasını tamamladı. Çeşitli dergi ve kitaplarda yayımlanan yazılarının yanı sıra Türkiye siyaseti, siyaset sosyolojisi, toplumsal cinsiyet ve edebiyat sosyolojisi alanında çalışmaları bulunuyor.