Atatürk Heykelleri
ISBN
9789750507908

2. baskı - Kasım 2014
320 sayfa


37,50 TL
30,00 TL

Atatürk Heykelleri

Kült, Estetik, Siyaset
Ü. Aylin Tekiner

Türkiye’de heykel dendiği zaman, en azından “halk arasında”, esasen Atatürk heykeli anlaşılır. Atatürk heykelleri, ülkede heykel estetiğini belirleyen baskın unsur niteliğini taşıyor. Bu heykeller, aynı zamanda kamusal mekânlara nizam veriyor, kentin merkezini belirliyorlar.

Türkiye’de heykel dendiği zaman, en azından “halk arasında”,  esasen Atatürk heykeli anlaşılır. Atatürk heykelleri, ülkede heykel estetiğini belirleyen baskın unsur niteliğini taşıyor. Bu heykeller, aynı zamanda kamusal mekânlara nizam veriyor, kentin merkezini belirliyorlar.  Aylin Tekiner, titiz çalışmasında, öncelikle Atatürk heykelleri rejiminin politik bir tahlilini yapıyor. Başka deyişle, Atatürk heykelleri üzerinden bir siyasi tarih okuması gerçekleştiriyor:  Bu heykeller topluma nasıl mesajlar vermek üzere tasarlandı? Mesajlar, Cumhuriyet tarihi boyunca ne ölçüde devamlılık gösterdi, dönemlere göre nasıl farklılaştı? Erken Cumhuriyet döneminde oluşturulan kişi ve devlet kültüyle dönemin totaliter rejimlerinin estetik politikaları arasında ne gibi benzerlikler görülebilir? Özellikle 12 Eylül 1980 askerî darbesi sonrasındaki Atatürk heykeli yaptırma kampanyaları nasıl bir toplum tasarımının ifadesiydi?

Kitaptaki diğer analiz düzlemini ise, Türkiye’deki Atatürk heykelleri envanterinin estetik açıdan ve görsel mesajlar açısından yorumlanması oluşturuyor. Sadece belli başlı “anıtsal” örnekler değil, pek bilinmeyen, kenarda köşede kalmış heykeller de bu gözle inceleniyor. Ayrıca,  defalarca yeniden üretilen kalıp-modeller olgusuna ve bunun gitgide büyüyen “piyasasına” dikkat çekiliyor.
Kentsel peyzajın bir sabitine dönüşen ve heykel algısını bir kalıba sokan Atatürk heykelleri hakkında, geniş perspektiften, analitik bir inceleme.


İçindekiler ve Kurtuluş imgesi ve İzmir Atatürk Anıtı bölümünü okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Atatürk Heykelleri
Alt Başlık
Kült, Estetik, Siyaset
ISBN
9789750507908
Yayın No
İletişim - 1501
Dizi No
Araştırma-İnceleme - 250
Alan
Tarih, Sanat
Sayfa Sayısı
320 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
264 gr
Baskı
2. baskı - Kasım 2014 (1. baskı - Temmuz 2010)
Yazar
Ü. Aylin Tekiner
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Editör
Tanıl Bora
Kapak
Suat Aysu
Kapak Fotoğrafı
Ümit Bektaş
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Begüm Güzel
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Ü. Aylin Tekiner

1978 Nevşehir doğumlu. 1999 yılında Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü’nden mezun oldu. 2003 yılında aynı bölümde yüksek lisansını, 2008 yılında ise Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Eğitimin Kültürel Temelleri Anabilim Dalı’nda doktorasını tamamladı. 1996 yılında açtığı heykel atölyesinde çalışmalarına devam ediyor.