Adamın Abdalı Kaleci Olur
ISBN
9789750508240

1. baskı - Aralık 2010
280 sayfa


34,50 TL
27,60 TL

Adamın Abdalı Kaleci Olur

Fatih Uraz

İngiliz futbol kültüründe kalecilerin (bir de sol açıkların!) hafif deli olduğuna inanılır. “Adamın aptalı kaleci olur,” diye bir söz de var. Öyle ya, kim gönüllü yapar bu mesleği? Bir anlık bahtsızlığın ya da tümüyle çaresiz bir golün, sayısız mükemmel kurtarışla kazanılmış alkışları anında unutturuvermesini kim sineye çeker?

İngiliz futbol kültüründe kalecilerin (bir de sol açıkların!) hafif deli olduğuna inanılır. “Adamın aptalı kaleci olur,” diye bir söz de var. Öyle ya, kim gönüllü yapar bu mesleği? Bir anlık bahtsızlığın ya da tümüyle çaresiz bir golün, sayısız mükemmel kurtarışla kazanılmış alkışları anında unutturuvermesini kim sineye çeker? Ama “aptal” yerine “abdal” demeliyiz galiba. Dünyadan ve benliğinden geçmiş ermiş kişilere, derviş gönüllülere dendiği gibi… Fatih Uraz, kaleciliğin kitabını yazdı!
Uraz, kılık kıyafetlerinden ruh hallerine, gurur ve sevinçlerine... bu abdalların dünyasını anlatıyor. Kendi zengin deneyiminden anıların yanı sıra, pek çok meslektaşının yaşadıklarından sahneler aktarıyor. Dünyanın ve Türkiye’nin çok sayıda ünlü kalecisini ince ince değerlendiriyor, beş penaltı atarcasına...
Kaleciliğin “sırları” nelerdir? Hangi kalecilik usulü en “doğrusu”dur, hangi kaleciler sahiden en büyüktü? Kaleyi savunan yalnız adamların teknik ve taktik ustalıklarını, her futbolseverin ilgisini çekecek bir iştah ve genişlikle anlatıyor.
Fikret Doğan’ın artistik bir plonjon kadar nefis önsözüyle…“Kaleci”ye Övgü önsözünü ve Kaleciliğin Kitabını Yazmak metnini okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Adamın Abdalı Kaleci Olur
ISBN
9789750508240
Yayın No
İletişim - 1537
Dizi No
Futbol Kitapları - 24
Alan
Spor
Sayfa Sayısı
280 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
233 gr
Baskı
1. baskı - Aralık 2010
Yazar
Fatih Uraz
Editör
Ender Özkahraman
Dizi Kapak Tasarımı
Utku Lomlu
Kapak
Suat Aysu
Kapak Resmi
Ender Özkahraman
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Oben Üçke
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Fatih Uraz

1960 yılında Konya'da doğdu. Kendisini yakından tanımayanların Samsunlu olarak bildikleri Uraz, bu durumdan hiç rahatsız olmadığını, Samsun'u ve Samsunluları çok sevip, bir yerde hemşerileri gibi gördüğünü ifade eder. Tahsil hayatını Ankara!da geçirdi. Gazi Üniversitesi İktisat Fakültesi Sigortacılık Bölümünü bitirdi. Futbola Hacettepe takımında başladı. Boluspor ve Sitespor formalarını giydikten sonra Samsunspor'a transfer oldu. 1983-89 yılları arasında Samsunspor'da forma giydi. Genç ve Olimpik Milli Takımların haricinde 12 kez de A Milli Takım formasını giydi. Futbol hayatı boyunca "En büyük iki hayalim" dediği şeyi gerçekleştirdi; birincisi sorumluluk almak istemeyen nice futbolcunun kadrodan affını istediği bir maçta Wembley'de İngiltere'ye karşı oynamak, ikincisi ise hiç kırmızı kart görmemek...1989 kazasının ardından Samsunspor'dan ayrılıp Beşiktaş'a transfer oldu. Daha sonra Kayserispor, Konyaspor, Kocaelispor, Fatih Karagümrük gibi takımlarda teknik direktörlük yaptı. Çeşitli gazetelerde spor yazarlığı yaptı. 2002'den beri ise her yaz ABD'deki Virginia Üniversitesi'nde kaleci eğitim direktörlüğü yapıyor. Kaleciyi Vuran, Futbolun Arka Bahçesi ve Adamın Abdalı Kaleci Olur adlı üç kitabı vardır. Etiketler: #futbol, #sosyoloji