Ypsilon
Çeviri
Ümit Kıvanç

ISBN
9789754703177

1. baskı - Mart 1993
131 sayfa


Tükendi

Ypsilon

Christof Spengemann

1. Dünya Savaşı ertesindeki yıkıcı-yaratıcı sanatsal hareketlilik ortamının çok yönlü simalarından Alman yazar Spengemann’ın küçük romanının arkaplanında “sanatı anlama” sorunu yatıyor. Başka birçok özelliğinin yanısıra, insanın eğlenmesinin düşünmesine engel olmadığının canlı bir kanıtı bu kitap.

1. Dünya Savaşı ertesindeki yıkıcı-yaratıcı sanatsal hareketlilik ortamının çok yönlü simalarından Alman yazar Spengemann’ın küçük romanının arkaplanında “sanatı anlama” sorunu yatıyor. Başka birçok özelliğinin yanısıra, insanın eğlenmesinin düşünmesine engel olmadığının canlı bir kanıtı bu kitap. Yazar kalemini kaybediyor, roman kahramanlarınca terkediliyor - ve roman bütün bunlarla yürüyor! Bu alışılmadık, esprili, renkli, derinlikli metin 1924’te tamamlanmış ama ancak 1991’de yayımlanabilmiş.
Kitabın Adı
Ypsilon
ISBN
9789754703177
Orijinal Adı
Ypsilon
Yayın No
İletişim - 217
Dizi No
Dünya Edebiyatı - 39
Alan
Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa Sayısı
131 sayfa
Baskı
1. baskı - Mart 1993
Yazar
Christof Spengemann
Çeviren
Ümit Kıvanç
Kapak
Ümit Kıvanç
Kapak Fotoğrafı
Christof Spengemann
Cilt
Ayhan Matbaası, Şefik Matbaası
Baskı
Şefik Matbaası

Christof Spengemann

Yazdığı edebi metinler, sanat eleştirileri, çıkardığı degiler, yenilikçi sanatçıları savunmak için giriştiği mücadelerle, 1. Dünya Savaşı ertesindeki yoğun sanatsal hareketlilik ortamının enerjik ve çok yönlü kişilerindendi. Reklam grafikerliği yaparak geçiniyordu, ama aslî faaliyeti sanat âlemindeydi. Fazlasıyla alışılmadık bir cinsten olan Ypsilon'u 1924 Nisan'ında tamamlamıştı. Ama roman ancak 1991'de basıldı.