Yapabilirlikler Yaratmak
Çeviri
Selda Somuncuoğlu

ISBN
9789750524233

1. baskı - Mayıs 2018
240 sayfa


33,50 TL
26,80 TL

Yapabilirlikler Yaratmak

İnsani Gelişmişlik Yaklaşımı
Martha C. Nussbaum

Günümüz dünyası hâkim kalkınma paradigmasının içine hapsolmuş durumda. Bu kalkınma anlayışında insanlar hesaplanabilir hesaplanması gereken birimler, insan yaşamı ekonomik rasyonalizmin bir nesnesi, insanın en temel ihtiyaçları ise üzerinde pazarlık
edilebilir “şey”ler olarak görülüyor.

“Kalkınma ve politika dünyasında artık yepyeni bir kuramsal paradigma var. ‘İnsani Gelişmişlik’ ya da ‘Yapabilirlikler Yaklaşımı’ olarak adlandırılan bu model çok basit bir soruyla işe başlar: İnsanlar gerçekte neler yapabilir ve ne olabilirler? Önlerinde ne gibi fırsatlar vardır? İnsan hayatı, doğası gereği, birbiriyle ilintili çok sayıda unsurun bir arada incelenmesini gerektirir, bu nedenle basit gibi görünen bu sorular aslında oldukça karmaşıktır. Zaten modeli cazip kılan özelliklerden biri de bu karmaşıklıktır: insan yaşamının ve insani çabanın kendi karmaşıklığına yanıt verecek donanıma sahip yepyeni bir yaklaşım olması. Her halükârda, modelin sorduğu sorularla insanlar günlük hayatlarında sürekli karşı karşıya kalırlar.”

Günümüz dünyası hâkim kalkınma paradigmasının içine hapsolmuş durumda. Bu kalkınma anlayışında insanlar hesaplanabilir hesaplanması gereken birimler, insan yaşamı ekonomik rasyonalizmin bir nesnesi, insanın en temel ihtiyaçları ise üzerinde pazarlık edilebilir “şey”ler olarak görülüyor. Ülkelerin gelişmişlik düzeyleri de bu paradigmayla koşutluk içerisinde gayri safi yurtiçi hâsıla gibi rakamlara göre belirleniyor; adil bölüşüm, temel ihtiyaçlar, ekonomik ve sosyal adalet, kamusal tartışmanın dışında konumlandırılıp “ideolojik” olmakla eşleştiriliyor. Martha C. Nussbaum elinizde tuttuğunuz bu kitapta, “Yapabilirlik Yaklaşımı” adını verdiği ve bir paradigma değişimini esas alan yaklaşımıyla yalnızca insanlar için değil, tüm canlılar için “yaşanabilir” bir dünya kurabilmenin incelikli arayışını sunuyor.Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Yapabilirlikler Yaratmak
Alt Başlık
İnsani Gelişmişlik Yaklaşımı
ISBN
9789750524233
Orijinal Adı
Creating Capabilities: The Human Development Approach
Yayın No
İletişim - 2622
Dizi No
Politika - 174
Alan
Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
240 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
201 gr
Baskı
1. baskı - Mayıs 2018
Yazar
Martha C. Nussbaum
Çeviren
Selda Somuncuoğlu
Editör
Tanıl Bora
Yayına Hazırlayan
Bediz Yılmaz
Dizi Kapak Tasarımı
Utku Lomlu
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Remzi Abbas
Dizin
Berkay Üzüm
Cilt
Güven Mücellit
Baskı
Sena Ofset

Martha C. Nussbaum

1947’de doğdu. Eski çağ dilleri, tiyatro ve felsefe öğrenimi gördü. Harvard ve Brown üniversitelerinde öğretim üyeliğinin ardından Birleşmiş Milletler Ekonomik Kalkınma Araştırma Enstitüsü’nde çalıştı. Sahada da (özellikle Hindistan’da) incelemeler yaptığı bu deneyim, kendi siyaset ve yaşam felsefesini geliştirmesine vesile oldu. Felsefe alanında birçok üniversite ve kurumu tarafından çok sayıda ödülle onurlandırıldı.