Türkiye'de Milli Eğitim İdeolojisi
ISBN
9789754707304

8. baskı - Temmuz 2019
407 sayfa


43,00 TL
34,40 TL

Türkiye'de Milli Eğitim İdeolojisi

ve Siyasal Toplumsallaşma Üzerindeki Etkisi
İsmail Kaplan

Eğitim, yediden yetmişyediye hepimizin bir şekilde içinde, kenarında yeraldığımız, asla dışında ve uzağında kalamadığımız önemli bir kurum. İsmail Kaplan’ın bu kapsamlı araştırmasında Türk millî eğitim sisteminin, ulus-devletin kurulduğu 1920’lerden başlayarak günümüze kadar geçirdiği evrelerin hem felsefî, hem ideolojik hem de pratik bir panoramasını çiziyor.

Eğitim, yediden yetmişyediye hepimizin bir şekilde içinde, kenarında yeraldığımız, asla dışında ve uzağında kalamadığımız önemli bir kurum. İsmail Kaplan’ın bu kapsamlı araştırmasında Türk millî eğitim sisteminin, ulus-devletin kurulduğu 1920’lerden başlayarak günümüze kadar geçirdiği evrelerin hem felsefî, hem ideolojik hem de pratik bir panoramasını çiziyor. Tevhid-i Tedrisat Kanunu’ndan köy enstitülerine, Darülfünûn’un kaldırılmasından YÖK Yasası’na, imam hatip okullarının yaygınlaştırılmasından sekiz yıllık temel eğitim kanununa kadar Türk eğitim tarihinin en önemli kavşakları ve kavşaklara ulaşırken katedilen yollar gözler önüne seriliyor.

Kitabın Adı
Türkiye'de Milli Eğitim İdeolojisi
Alt Başlık
ve Siyasal Toplumsallaşma Üzerindeki Etkisi
ISBN
9789754707304
Yayın No
İletişim - 527
Dizi No
Araştırma-İnceleme - 86
Alan
Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
407 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
290 gr
Baskı
8. baskı - Temmuz 2019 (1. baskı - Nisan 1999)
Yazar
İsmail Kaplan
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Kapak
Fatoş Gencosman
Uygulama
Suat Aysu
Düzelti
Sait Kızılırmak
Kapak Resmi
Peter Blake
Baskı
Sena Ofset
Cilt
Sena Ofset

İsmail Kaplan

Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Anabilim Dalı'nda 1998 yılı Haziran ayında kabul edilen The Ideology of National Education in Turkey and Its Implications for Political Socialization başlıklı tezle doktorasını tamamladı. Çevirisini kendisinin yaptığı bu doktora tezi, yazarın ilk kitabı. 1991'den beri Boğaziçi Üniversitesi Mütercim-Tercümanlık Bölümü'nde öğretim görevlisi olarak çalışan İsmail Kaplan'ın çeşitli dergilerde yazıları ve çevirileri çıktı. İki çeviri kitabı yayımlandı: Edward S. Herman ve Noam Chomsky, Medya Halka Nasıl Evet Dedirtir, Minerva Yayınları, İstanbul, 1998 (ortak çeviri). Noam Chomsky, Sam Amca Ne İstiyor: İkinci Dünya Savaşı'ndan Günümüze Amerikan Politikaları, Minerva Yayınları, İstanbul, 1999 (ortak çeviri).