Türkiye'de Hizbullah
ISBN
9789750517266

2. baskı - Mart 2018
312 sayfa


37,00 TL
29,60 TL
Din, Şiddet ve Aidiyet

Türkiye'de Hizbullah

Mehmet Kurt

Mehmet Kurt, Hizbullah’ın karanlıktaki dünyasına güçlü bir ışık tutuyor.

Hizbullah, Türkiye’nin Kürt coğrafyasında, 1990’larda kıyıcı bir şiddet uygulayan bir gizli örgüttü, daha sonra bir sosyal harekete ve siyasî partiye dönüştü. Hâlâ kapalı bir yapı; dışarıdan bakanlarda genellikle korku uyandıran bir imgesi var. Mehmet Kurt, Hizbullah’ın karanlıktaki dünyasına güçlü bir ışık tutuyor. Hizbullah’ın ideolojik, politik ve örgütsel ortamının ayrıntılı bir resmini çizmekle; din anlayışı ve şiddete bakışı mercek altına almakla kalmıyor aynı zamanda örgüt içindeki grup aidiyetinin ve dinamiğinin canlı bir tasvirini de görüyoruz. Hizbullah’ın dünyasında adanmışlık kültürü hakkında, ölüm kültü hakkında, düşman figürlerinin (mürtet, tağut, Yahudi...) nasıl tasavvur edildiği hakkında sağlam bir görüş ediniyoruz.

Yazılı kaynakları, doğrudan gözlemlerini ve derinlemesine görüşmelerini, hem ilahiyatın hem sosyolojinin bilgi birikimiyle irdeleyen yazar, görsel (ve bedensel) temsillerin de etraflı bir analizini yapıyor.

Hizbullah’a ‘dışarıdan’ ve ‘içeriden’ bakışlar arasında hassas bir dengeyi kurabilmiş olması kitabı başarılı kılıyor. (...) Son dönemde yeniden yoğun bir şekilde konuşmaya başladığımız ve konuşmayı sürdüreceğimiz kesin olan Hizbullah’ı tanıyıp anlamanızı son derece kolaylaştıracak bir kitap...
Ruşen Çakır, Sunuş’tanKitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Üst Başlık
Din, Şiddet ve Aidiyet
Kitabın Adı
Türkiye'de Hizbullah
ISBN
9789750517266
Yayın No
İletişim - 2128
Dizi No
Araştırma-İnceleme - 356
Alan
Politika/Siyaset, Sosyoloji, Tarih
Sayfa Sayısı
312 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
249 gr
Baskı
2. baskı - Mart 2018 (1. baskı - Mart 2015)
Yazar
Mehmet Kurt
Editör
Tanıl Bora
Yayına Hazırlayan
Işıl Kurnaz
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Kapak
Suat Aysu
Kapak Fotoğrafı
Hüsamettin Bahçe
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Remzi Abbas
Dizin
Ayla Karadağ
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Mehmet Kurt

1982 Mardin doğumlu. Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde lisans, Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Din Sosyolojisi Bölümü’nde yüksek lisans derecelerini alan Kurt, doktorasını Selçuk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde tamamladı. 2011-2013 yılları arasında Yale Üniversitesi Antropoloji Bölümü’nde misafir araştırmacı olarak bulundu. Bu süreçte Yale Üniversitesi’nde Kürtçe ve Türkçe dersleri verdi. Columbia Üniversitesi Sözlü Tarih Merkezi’nde çalışmalar yürüttü. Muhtelif dergilerde şiir ve yazıları yayımlandı. Halen Bingöl Üni- versitesi’nde öğretim üyeliğine devam etmektedir.