Taamüden Cinayet
Çeviri
Münir H. Göle

ISBN
9789754703689

1. baskı - Ekim 1993
68 sayfa


Tükendi

Taamüden Cinayet

Witold Gombrowicz

Baba ölmüştür. Anne gözyaşları içindedir, kız şaşkın, oğul altüst. Baba tamamen doğal bir ölümle dünyaya veda etmiştir. Ama yolcumuz, yani bay yargıç da yargıçtır. Ve ne pahasına olursa olsun yargıçlığını ifa edecektir. Doğal ölüm de ne demekmiş?

Baba ölmüştür. Anne gözyaşları içindedir, kız şaşkın, oğul altüst. Baba tamamen doğal bir ölümle dünyaya veda etmiştir. Ama yolcumuz, yani bay yargıç da yargıçtır. Ve ne pahasına olursa olsun yargıçlığını ifa edecektir. Doğal ölüm de ne demekmiş? Taammüden Cinayet, kurumları birbirine katan, tersyüz, altüst, alabora, tepetaklak eden bir yazarın elinden çıkma nefis bir metin.
Kitabın Adı
Taamüden Cinayet
ISBN
9789754703689
Yayın No
İletişim - 264
Dizi No
Dünya Edebiyatı - 52
Alan
Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa Sayısı
68 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Baskı
1. baskı - Ekim 1993
Yazar
Witold Gombrowicz
Çeviren
Münir H. Göle
Yayına Hazırlayan
Ayşen Gür
Düzelti
Ahmet Abbas
Kapak Resmi
Rene Magritte
Uygulama
Filiz Burhan
Cilt
Ayhan Matbaası, Şefik Matbaası
Baskı
Şefik Matbaası

Witold Gombrowicz

Çağdaş edebiyatın hiç bir kalıba sığdırılamayacak önemli yazarlarındandır. Polonya kökenli Gombrowicz ilk yazı denemelerini ülkesinde yaptıktan sonra 1939'ta gönülsüz sürgünle Arjantin'e gitti ve orada yirmibeş yıl yaşadı. Sonra Avrupa'ya geri dönen Gombrowicz'in eseri yıllar sonra ilk olarak Fransa'da hak ettiği ilgiyle karşılandı. Yvonne, Operet, Evlilik gibi oyunlarında, Ferdydurke, Kozmos, Pornografi gibi romanlarında put yıkıcı bir tavır, kara bir alay ve karamsarlığı neredeyse ahlakı bir anlayış olarak benimseyen kimliğiyle karşımıza çıkan Gombrowicz, "Gerçek insan acı çekendir," diyen, sonra da "Kendi ben'inizi bulmak istiyorsanız dişçinize gidin diye ekleyen yazardır," Fransa'da Vence'da öldü.