Sivil İtaatsizliğe Çağrı
Çeviri
Işık Ergüden

ISBN
9789750504174

1. baskı - Eylül 2006
264 sayfa


Tükendi

Sivil İtaatsizliğe Çağrı

José Bové, Gilles Luneau

Sivil itaatsizlik deyişini ilk defa, Amerikalı felsefeci ve şair Henri D. Thoreau 1849'da hükümete karşı kaleme aldığı bir metinde kullandı. Sivil itaatsizlik, insanlık tarihini hep en kritik noktalarda yönlendirdi, tarihin seyrini değiştirdi ve sonuçta hep yasaya karşı, ama sonradan aklanmış bir eylem biçiminin adı oldu.

Sivil itaatsizlik deyişini ilk defa, Amerikalı felsefeci ve şair Henri D. Thoreau 1849'da hükümete karşı kaleme aldığı bir metinde kullandı. Sivil itaatsizlik, insanlık tarihini hep en kritik noktalarda yönlendirdi, tarihin seyrini değiştirdi ve sonuçta hep yasaya karşı, ama sonradan aklanmış bir eylem biçiminin adı oldu. Gandhi ve Martin Luther King sivil itaatsizlik kampanyalarıyla tarihe yön verdi; kadınlar haklarını, siyahlar eşitliklerini sivil itaatsizlikle aradılar.
José Bové'yi genetik müdahalelerle tarımsal ürünleri bozan çokuluslu şirketlere açtığı savaşla tanıdık. Bu kitapta, Gilles Luneau'yla birlikte, sivil itaatsizliğin dünya tarihinde geçirdiği aşamaları ve bugünkü önemini anlatmaya çalışıyor: Kanunların ruhu; herkesin eşitliğini, kanun önünde kamu çıkarının esas olduğunu kabul ederek varolur. Eğer kamunun çıkarları yerine şahsi çıkarlar veya şirket çıkarları esas kabul edilmeye başlanırsa hukukun yeniden kamu yararını koruyan bir araç haline gelmesi için ne yapılabilir? Haksızlığa karşı barışçıl bir yöntemle örgütlenmek... Bové ve Luneau’nun kitapta etraflıca ele aldıkları sivil itaatsizlik, yasal olana karşı toplumsal vicdanın meşru kabul ettiği talepler için şiddete başvurmadan harekete geçmenin adıdır.

Kitabın Adı
Sivil İtaatsizliğe Çağrı
ISBN
9789750504174
Orijinal Adı
Pour la désobéissance civique
Yayın No
İletişim - 1178
Dizi No
Bugünün Kitapları - 104
Alan
Sosyoloji, Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
264 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
218 gr
Baskı
1. baskı - Eylül 2006
Yazar
José Bové, Gilles Luneau
Çeviren
Işık Ergüden
Editör
Can Belge
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Serap Yeğen
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

José Bové

Köylü Konfederasyonu'nun eski sözcüsü. Bugün Via Campesina adlı sivil toplum kuruluşunun başkanı. François Dufour'la ve Gilles Luneau'yla Dünya Satılık Değildir'i (İletişim Yayınları, 2001) yazdı.


Gilles Luneau

Nouvel Observateur, Challenges, Geo ve Le Monde Diplomatique gibi dergilerde çalışıyor. Son eseri La forteresse agricole. Une histoire de FNSEA, Fayard, 2004. Diğer eserleri: Saint-Nazaire (Jean-Bernard Pouy'un yönetiminde, ortak çalışma), Autrement, Paris, 1992; Le Nouveaux Paysans, Le Rocher, Paris, 1997; L'Ouvrier (roman), Le Rocher, Paris, 1998.